Piękna, zadbana i zdrowa skóra to marzenie każdego z nas – aby jednak była ona w jak najlepszej kondycji przez cały czas, warto ją odpowiednio pielęgnować. Regularne zabiegi oczyszczające skórę pomagają pozbyć się nieestetycznych niedoskonałości. Jedną z takich opcji jest peeling kawitacyjny – na czym polega ten profesjonalny zabieg, dla kogo jest przeznaczony i jakie korzyści niesie dla skóry?
Peeling kawitacyjny w pigułce
Przed zastosowaniem profesjonalnego zabiegu, warto zagłębić się w temat i poznać szczegółowe informacje na temat danej usługi. Czym jest więc peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny jest jednym z najbardziej efektownych, nowoczesnych zabiegów oczyszczania skóry. Jego głównym celem jest odsłonięcie młodszych warstw ludzkiej skóry poprzez usunięcie zbędnego, martwego naskórka, będącego wierzchnią warstwą. Poprzez złuszczenie, peeling wydobywa zdrowy koloryt skóry i pozbywa się widocznych niedoskonałości.
Tego rodzaju zabieg wykonywany jest za pomocą zjawiska kawitacji, czyli przemiany fazy ciekłej w gazową za pomocą spadku poziomu ciśnienia. Zrogowaciały naskórek jest usuwany przez mikroskopijne pęcherzyki ultradźwiękowe – gdy te się rozpadają, rozbijają martwy naskórek i uwalniają zdrową, młodą warstwę skóry na zewnątrz. Peeling kawitacyjny jest stosowany w celu oczyszczenia skóry, ale również jako pierwszy etap przygotowawczy do odżywienia i nawilżenia naskórka.
Dla kogo przeznaczony jest peeling kawitacyjny?
Ze względu na oczyszczające działanie peelingu, na taki zabieg może umówić się dosłownie każdy – ludzka skóra wymaga bowiem regularnej pielęgnacji i oczyszczenia jej ze zbędnych zanieczyszczeń. Szczególnie jednak mogą zainteresować się nim osoby zmagające się z problematyczną cerą i licznymi schorzeniami dermatologicznymi. Peeling kawitacyjny jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery – zarówno mieszanej i tłustej, jak i suchej, skłonnej do podrażnień. Oto wskazania, w jakich warto zastosować peeling kawitacyjny:
- zmiany trądzikowe (trądzik młodzieńczy i różowaty),
- wągry i zaskórniki,
- rozszerzone pory,
- nadmierne wydzielanie sebum (przetłuszczanie się skóry),
- przebarwienia skóry,
- skóra pozbawiona blasku, sprężystości,
- skóra odwodniona.
Przeciwwskazania do zabiegu kawitacyjnego
Choć w większości przypadków, peeling kawitacyjny jest świetnym rozwiązaniem dla skóry, to niestety istnieją także przeciwwskazania do jego stosowania. Sam zabieg nie jest bowiem inwazyjny, ale podczas jego wykonywania stosuje się ultradźwięki, które mogą okazać się szkodliwe dla pewnych grup osób. Kiedy nie wolno stosować peelingu kawitacyjnego?
- podczas ciąży lub karmienia piersią,
- choroby nowotworowej,
- stanów zapalnych skóry,
- padaczki,
- chorób tarczycy,
- niewydolności krążeniowej,
- posiadania rozruszników serca lub innych metalowych implantów.
Warto również pamiętać, aby przynajmniej 24h przed zabiegiem nie powinno się stosować leków na rozrzedzenie krwi (np. aspiryny).
Przebieg zabiegu krok po kroku – jak wygląda peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny jest przeznaczony głównie do skóry twarzy, bowiem to na tej części ciała najczęściej gromadzą się niedoskonałości i zanieczyszczenia. Niemniej jednak, można również stosować zabieg na okolice dekoltu czy pleców.
Skóra przygotowana do zabiegu powinna być dokładnie oczyszczona (pozbawiona makijażu i kosmetyków pielęgnacyjnych) oraz delikatnie zwilżona wodą. Zabieg wykonuje się za pomocą tzw. pelotki, czyli specjalnej szpatułki ultradźwiękowej, która produkuje pęcherzyki. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny – jedynie moment pękania pęcherzyków może oddawać uczucie łaskotania. Peeling kawitacyjny zazwyczaj trwa od 30-60 minut, a efekty są widoczne gołym okiem już po pierwszej sesji.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeżeli tego typu zabieg oczyszczania twarzy przypadł Ci do gustu i spełnił Twoje oczekiwania – pamiętaj, że nie możesz go stosować zbyt często. Skóra ludzka jest delikatna i skłonna do podrażnień, gdy zbyt często poddaje się ją różnego rodzaju zabiegom. Peeling kawitacyjny stosuj co około 2-3 tygodnie, jednorazowo na dany okres. Osoby z cerą problematyczną powinny jednak stosować go znacznie rzadziej – raz na tydzień, z przerwami pięcio- lub sześciotygodniowymi.
Decydując się na peeling kawitacyjny, zwróć uwagę na termin zabiegu. Wbrew pozorom, pora roku jest w tym przypadku bardzo istotna. Zabieg wykonuj w okresie od końca września do początku kwietnia, kiedy słońce nie jest aż tak intensywne. Jest to ważne, ponieważ oczyszczona z martwego naskórka cera staje się bardziej delikatna i podatna na oddziaływanie promieni słonecznych. Warto więc nie planować zabiegu na okres wiosenno-zimowy, by zapobiec negatywnym skutkom.
Urządzenie do peelingu kawitacyjnego
Aby zabieg był w pełni dokładny i skuteczny, warto zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, przeznaczony do wykonywania peelingu kawitacyjnego. Sklep internetowy Medika Poland posiada w swoim asortymencie szeroki zakres wyboru urządzeń, które spełniają wszelkie normy. Specjalistyczne maszyny zostały wyposażone w specjalne szpatułki ultradźwiękowe do peelingu kawitacyjnego. Oprócz tego, wykonane zostały z antybakteryjnych materiałów, dzięki czemu ich obudowa jest łatwa do utrzymania czystości i sterylności.
Urządzenia Medika Poland dzięki nowoczesnej technologii, posiadają specjalne monitory dotykowe, które ułatwiają pracę przy zabiegu. (Po więcej zajrzyj tutaj: https://medikapoland.pl/pl/content/60-peeling-kawitacyjny-urzadzenie)