Higiena w miejscach rekreacji

Przeciętny bywalec salonów kosmetycznych, gabinetów odnowy biologicznej czy saun oraz miejsc typu SPA nie zdaje obie sprawy z zagrożeń biologicznych, na które narażone są takie placówki. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza panującą w pomieszczeniach, dużą liczbę klientów w ciągu doby oraz bezpośredni kontakt z klientem należy w szczególności zadbać o czystość mikrobiologiczną.

Jakie są najpowszechniejsze niewidoczne mikroby zagrażające życiu i zdrowiu człowieka?

Z racji tego, że prawie każdy zabieg wiąże się z przerwaniem ciągłości naskórka, wzrasta ryzyko zakażenia wirusami, bakteriami lub grzybami. Do najpopularniejszych nabytych chorób należy:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • zakażenie brodawczakiem ludzkim HPV,
  • zakażenie bakteriami gronkowcowymi lub paciorkowcowymi,
  • zakażenie grzybicze od grzybów z rodzaju Candida, Trichophyton,
  • zakażenie pasożytami.

Drogą zakażenia jest najczęściej krew lub inny płyn ustrojowy. Absolutnie obowiązkowa jest dezynfekcja rąk przed założeniem rękawiczek przez kosmetyczkę lub kosmetologa wykonującego dany zabieg. Ze względu na częsty kontakt z uszkodzonym naskórkiem lub błonami śluzowymi niezwykle łatwo o zakażenie, dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka. Równie istotne jest rozporządzanie odpadkami po wykonanym zabiegu, które uważane są za materiał potencjalnie skażony. Należy wyrzucić je do specjalne przygotowanych pojemników, najczęściej w kolorze czerwonym. Wykwalifikowane firmy zajmujące się utylizacją tego typu odpadów w bezpieczny sposób je odbiorą z punktu oraz przystąpią do właściwej procedury niszczenia.

Sposoby zapobiegania

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest dezynfekcja i sterylizacja zarówno ciała człowieka, używanego sprzętu, jak i samych pomieszczeń. Różnica między tymi dwoma pojęciami sprowadza się do tego, że w pierwszym przypadku nie giną formy przetrwalnikowe, natomiast drugi zabieg pozostawia zupełnie jałowe środowisko. W tym celu szeroko stosowane są autoklawy, w których obecna jest para wodna pod ciśnieniem, której temperatura waha się w graniach 120-140 stopni Celsjusza.

Zapewnia to gwarancję wyjałowienia sprzętu medycznego, przez co można go wielokrotnie używać bez ryzyka dla poszczególnych klientów. Decydując się na zakup autoklawu należy zwrócić uwagę na wiarygodnego sprzedawcę, certyfikaty jakości i ewentualną gwarancję. Taki zakup wiąże się z wydatkiem rzędu 5-10 tysięcy złotych, ale jest jednak rodzajem inwestycji, która może się szybko zwrócić w postaci wzrostu zaufania klientów, większej ilości poleceń oraz ogólnie rzecz biorąc – większej ilości pracy dla kosmetologa czy kosmetyczki.

Inne metody sterylizacji

Do innych metod zapewniających odpowiedni poziom higieny w salonach kosmetycznych należy sterylizator uv. Jego główne działanie polega na oczyszczaniu powietrza w miejscu pracy przez usuwanie obecnych w nim wirusów, bakterii, grzybów oraz innych patogenów. Do jego zalet należy przede wszystkim:

  • stosunkowo niższa cena niż w przypadku autoklawu (jednak ich funkcje się różnią)
  • małe wymiary,
  • krótki czas pracy potrzebny do oczyszczenia powietrza,
  • intuicyjna obsługa dzięki głosowym komunikatom, wyświetlaczowi oraz możliwości połączenia z innym urządzeniem przez Bluetooth.

Ceny takiego urządzenia wynoszą najczęściej kilkaset złotych. Przy ich zakupie również warto pamiętać o certyfikatach, aby mieć pewność, że sterylizacja przebiegnie prawidłowo.

W jaki sposób działa takie urządzenie?

Otóż sterylizator uv wykorzystuje w swojej technologii światło ultrafioletowe typu C, które jest najgroźniejszym ze wszystkich trzech rodzajów promieniowania UV. Odpowiednia długość światła zapewnia działanie bakterio, wirusów oraz grzybobójcze. W przeciwieństwie do sterylizacji w autoklawie, jest to metoda sterylizacji suchej. Zaletą w przypadku sterylizacji uv jest brak konieczności używania dodatkowych preparatów w trakcie zabiegu. Nie istnieje również ryzyko przedawkowania dostarczanej energii. Istnieją dwa dodaje sterylizatorów – przeznaczone do ogólnego oczyszczenia powietrza i do sterylizacji narzędzi.

Pierwszy z nich ma zastosowanie głównie w nocy, kiedy nikt nie przebywa w salonie kosmetycznym a światło UV może zabijać drobnoustroje zgromadzone w ciągu czasu pracy. Natomiast druga opcja dotyczy narzędzi używanych w trakcie zabiegów, czyli cążek, dłutełek, metalowych końcówek do mikrodermabrazji, itd. Na rynku oferowane są także sterylizatory uv, które pozwalają na jednoczesną pracę oraz oczyszczanie powietrza bez negatywnego wpływu na zdrowie przebywających tam osób. Ceny tego typu wyposażenia salonu wynoszą jednak odpowiednio więcej – kilka tysięcy złotych.