Czym są fale radiowe i jak działają?

Fale radiowe zwane inaczej radiofrekwencją, to to promieniowanie elektromagnetyczne o określonej częstotliwości fal radiowych, tzn. od 3Hz do 3THz. Określa się, że fale te mogą być wytwarzane przez prąd zmienny i są one wykorzystywane z powodzeniem w różnych dziedzinach. W kosmetologii wykorzystywane są fale radiowe o wyższej częstotliwości, przeważnie w granicach 0,5-7MHz. Podkreślenia wymaga fakt, iż im większa jest częstotliwość, tym słabiej fale te wnikają pod skórę. Zabiegi z użyciem fal radiowych polegają na wytworzeniu efektu termicznego w tkance. Zabiegi takie wykorzystują podgrzanie tkanek, które powstaje na skutek przepływu przez skórę prądu częstotliwości wysokiej.

Sprzęt, który wykorzystywany jest w kosmetologii przeważnie podnosi temperaturę do około 40- 45°C. Fale te z powodzeniem wykorzystywane są w kosmetologii i medycynie estetycznej, głównie w celu odmładzania skóry, niwelacji zmarszczek oraz walki z nadmierną tkanką tłuszczową. Obecnie kosmetologia przy użyciu specjalistycznych sprzętów wciąż jest mało popularna wśród terapeutycznych metod pracy w medycynie estetycznej. Należy przybliżyć ten temat i zaznajomić się z efektami jakie gwarantuje naszej skórze.

Wyróżniamy fale radiowe monopolarne, bipolarne i mulitpolarne.

Odmładzanie skóry przez działanie fal radiowych

Warto przyjrzeć się bliżej w jaki sposób radiofrekwencja wpływa na odmładzanie skóry. Zasadnicze działanie opiera się na podgrzewaniu włókien kolagenowych do temperatury bliskiej 54°C. Wówczas włókna te zaczynają się kurczyć po to, aby w następstwie napiąć się na nowo. Zachodzi w ten sposób stymulacja fibroblastów, co prowadzi do odbudowy, regeneracji oraz produkcji nowego kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się na nowo napięta, elastyczna i pełna jędrności. Poprawie ulega owal twarzy, a także jakość skóry, jej koloryt. Radiofrekwencja wpływa stymulująco na tkanki powierzchowne i te położone głębiej, przyczynia się do dotlenienia, odżywienia oraz mikrocyrkulacji.  Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych zapewniają wygładzenie oraz ogólną poprawę jakości skóry. Często nazywany jest liftingiem bez użycia skalpela.

Zastosowanie fal radiowych w kosmetologii

Zabiegi takie polecane są dla osób, które borykają się z takimi problemami jak:

 • zmarszczki,
 • opadający owal twarzy pozbawiony elastyczności i odpowiedniego kształtu,
 • obrzęki w okolicach oczu,
 • tzw. drugi podbródek, pozbawiony jędrności,
 • obwisłe policzki,
 • opadające powieki,
 • liczne zanieczyszczenia, rozszerzone pory i stany zapalne skóry,
 • brak jędrności skóry.

Zabieg ten polecany jest także w ogólnej profilaktyce przeciw starzeniu się skóry twarzy.

Jak fale radiowe wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej?

Wytworzone przez radiofrekwencję ciepło pobudza w tkance tłuszczowej proces termolipolizy, którego skutek stanowi rozkład trójglicerydów, zawartych w adipocytach, na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. W kolejnym etapie rozpuszczone komórki tłuszczowe transportowane są do krwiobiegu, a także do układu limfatycznego, skąd transportowane są do wątroby, w efekcie końcowym zostają wydalone przez układ trawienny i nerki. Ponadto zauważyć można zwiększone krążenie krwi, a także przyspieszenie metabolizmu, czego efektem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Kilkukrotne podgrzanie warstwy tkanki tłuszczowej nie niesie ze sobą negatywnych skutków dla otaczających ją tkanek i narządów. Fale radiowe wpływają modelująco na skórę.

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych przeznaczone są dla osób, które pragną:

 • wykonturować i wymodelować swoje ciało,
 • zredukować uporczywy celulit,
 • zmniejszyć obwód określonych partii ciała,
 • ujędrnić skórę ciała,
 • zredukować szczególnie otłuszczone miejsca ciała.

Narzędzia wykorzystujące technologię fal radiowych

Aktualnie dostępnych na rynku jest wiele różnych specjalistycznych sprzętów wykorzystujących radiofrekwencję. Posiadają one różne parametry techniczne, często wykorzystują różne częstotliwości. Warto zwrócić uwagę na taki sprzęt jak urządzenie wielofunkcyjne, zwane też kombajnem kosmetycznym polskiego producenta. Medika posiada 10 modułów z możliwością przeprowadzenia różnych zabiegów w tym także z wykorzystaniem omawianych fal radiowych. Dane techniczne tego urządzenia pozwalają na zastosowanie 3 głowic, moc urządzenia to 60 W, a częstotliwość 1 MHz oraz wiązki lasera 650 nm w trybie pracy ciągłej, puls 5Hz i 10Hz.

Ciekawą opcją jest również RFRAX LIFT, sprzęt kosmetologiczny do przeprowadzania liftingu twarzy, jak i całego ciała, wyposażony w inwazyjną i nieinwazyjną głowicę. Ponadto producent zastosował nowatorski system zmiany częstotliwości fali radiowej. Urządzenie dzięki temu jest bardzo wydajne i gwarantuje pacjentom doskonałe, długotrwałe rezultaty.  Głowica nieinwazyjna, czyli fale radiowe bipolarne o mocy 60W, zapewniające podgrzanie skóry z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej bez konieczności jej nakłuwania. Natomiast głowica inwazyjna jest połączeniem metody mikronakłuwania z ogrzewaniem tkanek przy pomocy fali radiowej. Fale radiowe w urządzeniu RFrax Lift to możliwość wykonania takich zabiegów jak: lifting (twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, brzucha), redukowanie uporczywych rozstępów i blizn.

Wspomniany lifting z użyciem fal radiowych jest bezpiecznym zabiegiem i praktycznie nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Jest on całkowicie bezbolesny i pomaga poprawić koloryt skóry, a także zmniejszyć głębokość zmarszczek przy całkowitym braku inwazyjności. Zwiększona produkcja elastyny i włókien kolagenowych pozwala przywrócić normalne napięcie skóry i poprawić zmiany owalu twarzy spowodowane upływającym czasem. (Więcej znajdziesz tutaj: Fale radiowe zastosowanie).