Dekontaminacja powietrza – czym jest?

W ostatnim czasie coraz większą wagę przywiązuje się do zachowania higieny poprzez dezynfekcję rąk czy powierzchni. Oczyszczone może zostać także powietrze, którym oddychamy – to właśnie jest dekontaminacja powietrza, czyli jego dezynfekcja. Różnica pomiędzy standardową dezynfekcją, a dekontaminacją powietrza jest jednak znacząca, wszak niemożliwym jest oczyszczenie powietrza poprzez zastosowanie preparatów biobójczych.

Wiele osób dotychczas w ogóle nie zauważało faktu, że powietrze może być zanieczyszczone. O ile zwracano uwagę na sezonowe zanieczyszczenia w postaci smogu, o tyle nikt nie zastanawiał się nad tym, czym wypełnione jest powietrze, którym wszyscy oddychamy.

Doskonale zdają sobie jednak z tego sprawę medycy, którzy na co dzień pracują w prywatnych lub państwowych gabinetach. Tam powietrze musi być nieskazitelnie czyste, gdyż od tego może zależeć zdrowie, a nawet życie pacjentów.

W jakim celu dezynfekuje się powietrze?

Powietrze, które krąży dookoła nas, jest niewidoczne gołym okiem. Nieosiągalne dla naszego wzroku są także bakterie, wirusy czy grzyby, a także innego rodzaju chorobotwórcze drobnoustroje, które znajdują się w powietrzu. Nie wystarczy częste wietrzenie pomieszczeń, aby się ich pozbyć – wszak wypuszczając jedne, wpuszczamy tym samym inne patogeny.

Jedynym skutecznym sposobem na to, aby móc cieszyć się czystym powietrzem, jest jego profesjonalna dezynfekcja. Nie jesteśmy jednak w stanie zrobić tego we własnym zakresie. Potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt, który jest polecany przede wszystkim osobom prowadzącym gabinety medyczne, choć nie tylko. Czyste powietrze to komfort oddychania, a także mniejsza liczba zachorowań wśród personelu, na przykład w firmach.

Dekontaminacja powietrza jest szczególnie istotna w miejscach, w których gromadzi się wiele osób. Są to poczekalnie, przedszkola czy sale typu open space. Wystarczy bowiem jedna schorowana osoba, aby patogeny krążyły po całym pomieszczeniu, a tym samym stały się niebezpieczne dla innych.

Dekontaminacja pomieszczeń z pomocą specjalistycznych urządzeń

Istnieje kilka sposobów na dekontaminację pomieszczeń. Pomocne okazują się być urządzenia emitujące promienie ultrafioletowe, które charakteryzują się silnym działaniem biobójczym. Profesjonalne lampy UV, które regularnie oczyszczają powietrze, są w stanie zabić nawet do 99,9% szkodliwych drobnoustrojów.

Warto jednak postawić na naprawdę dobre urządzenie – niektórzy producenci proponują lampy bakteriobójcze bądź wirusobójcze, jednak nam chodzi przecież o to, aby pozbyć się z powietrza nie tylko wirusów i bakterii. Wśród patogenów są także innego rodzaju chorobotwórcze organizmy. I choć koszt profesjonalnej lampy UV jest stosunkowo wysoki, jest ona najlepszym rozwiązaniem dla prywatnych gabinetów medycznych. Innym sposobem na dekontaminację pomieszczeń jest ozonowanie, które powinno być przeprowadzane przez profesjonalistów.

Na rynku dostępne są co prawda sterylizatory ozonujące, jednak ich użycie wymaga nieobecności osób w pomieszczeniach oraz znajomości ogólnych zasad bezpieczeństwa pracy z tego typu urządzeniami. Sam ozon rzeczywiście wykazuje działanie biobójcze, jednak z drugiej strony może być on szkodliwy dla człowieka.

Jak wybrać urządzenie do dezynfekcji powietrza?

Wybór urządzenia do dezynfekcji powietrza w przypadku profesjonalnych gabinetów medycznych nie jest prosty. Warto jednak skupiać się przede wszystkim na produktach dedykowanych właśnie medykom czy też salonom kosmetycznym. Nie należy kupować urządzeń do użytku domowego, gdzie panuje zupełnie inne stężenie patogenów w powietrzu. Urządzenie do dekontaminacji pomieszczeń powinno być przenośne, tak aby móc oczyścić powietrze we wszystkich pokojach, poczekalniach czy innego typu miejscach.

Co więcej, nie powinno być ono zbyt duże, tak aby nie zabierać zbyt wiele cennej powierzchni. Urządzenie do dezynfekcji powietrza musi charakteryzować się natychmiastowym działaniem, a także cichą pracą, tak aby nie przeszkadzać pacjentom ani medykom w wykonywaniu swoich obowiązków. Podstawową jednak zasadą jest bezpieczeństwo pracy samego urządzenia, dlatego też warto zakupić je w autoryzowanych punktach.

Korzyści, jakie niesie dezynfekcja powietrza

Dekontaminacja powietrza to wymóg w przypadku placówek medycznych, gdzie priorytetem jest zapewnienie pacjentom komfortu i bezpieczeństwa. Ludzie chętniej przebywają w miejscach, w których powietrze jest oczyszczone – dotyczy to w szczególności alergików, którym wysokie stężenie alergenów w powietrzu znacznie utrudnia funkcjonowanie.

Co więcej, dekontaminacja powietrza pozwala uchronić się przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów, dlatego też personel zatrudniony w firmie, w której używane są dezynfekatory, rzadziej choruje. Bardzo istotny jest również aspekt reprezentacyjny – firmy używające dekontaminatorów powietrza postrzegane są jako bardziej świadome szkodliwego wpływu patogenów na zdrowie, co znajduje uznanie nie tylko w oczach pracowników, ale i klientów. (Więcej znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/content/155-dekontaminacja-pomieszczen)