Powietrze którym oddychamy na co dzień jest co raz bardziej zanieczyszczone. I choć w ciągu ostatnich dziesięcioleci emisje zanieczyszczeń w Europie mocno spadły, to wciąż narażeni jesteśmy na skutki złej jakości powietrza w naszym otoczeniu. Co więcej, oddychamy powietrzem o słabej jakości w pomieszczeniach, w których przebywamy, a w powietrzu znajdują się wirusy, grzyby, drobnoustroje chorobotwórcze coraz alergeny.

Niestety w pomieszczeniach zamkniętych występuje również bardzo duża liczba zanieczyszczeń. Są to na przykład rozpuszczalniki (farby i lakiery stosowane  w naszych domowych meblach, tworzywa sztuczne, środki czyszczące, które stosujemy na co dzień), formaldehyd (płyta wiórowe czy dywany, które zawierają również roztocza) oraz plastyfikatory (pokrycia podłogowe, uszczelki, zasłony prysznicowe). W powietrzu znajdziemy również alergeny (jaja i odchody roztoczy oraz różnego rodzaju pyłki). W niemalże każdym pomieszczeniu znajdzie  się kurz domowy i roztocza.

Aby zadbać o czyste powietrze w pomieszczeniach, warto zainwestować w odpowiedni oczyszczacz powietrza.

Dezynfekcja powietrza – na czym polega?

Dezynfekcja powietrza polega na oczyszczaniu powietrza z roztoczy, kurzu, wychwytywaniu substancji szkodliwych (np. rozpuszczalniki) oraz zabijaniu chorobotwórczych patogenów i drobnoustrojów. W procesie oczyszczania wykorzystywane są środki chemiczne i odkażające powietrze (w praktyce jest to głównie powietrze). Oczyszczacze powinny być zatem wyposażone w specjalnie filtry powietrza, dostosowane do różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Oczyszczone i niezawierające szkodliwych substancji powietrze minimalizuje ryzyko problemów zdrowotnych. Jest szczególnie ważne dla małych dzieci oraz alergików.

Promieniowanie UV-C jako metoda dezynfekcji powietrza

Promieniowanie UV-C jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych stosowanych metod dezynfekcji powietrza. To część pasma ultrafioletowego promieniowania, które można wytworzyć sztucznie przy użyciu obecnej technologii, a co szczególnie ważne w przypadku zastosowania w oczyszczaniu powietrza, jest to promieniowanie posiadające bardzo wysokie właściwości biobójcze. W rezultacie likwiduje ono drobnoustroje, roztocza oraz grzyby.  W tym celu stosuje się odpowiednio przygotowane urządzenia wyposażone w tzw. „reaktor”, w którego wnętrzu znajdują się lampy UV-C. Przy jego pomocy można zredukować liczbę drobnoustrojów w powietrzu oraz zlikwidować szkodliwe drobnoustroje.

Oczyszczacze powietrza wyposażone technologię UV-C posiadają wiele zalet przy relatywnie niskich kosztach użytkowania. Urządzenia są wydajne, łatwe w obsłudze a przede wszystkim przyjazne dla ludzi i zwierząt (UWAGA: stosując oczyszczacz w czasie naświetlania nie powinni przebywać w pomieszczeniu ludzie, zwierzęta i rośliny!).

Urządzenia z technologią UV-C doskonale nadają się niemalże do wszystkich rodzajów pomieszczeń, a w szczególności bardzo dobrze pełnią swoją funkcję w placówkach medycznych, w poczekalni czy gabinetach zabiegowych. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się pacjenci oraz istnieje ryzyko przenoszenia wirusów oraz bakterii w powietrzu. Inne zastosowanie oczyszczaczy to miejsca często uczęszczane przez dzieci, np. przedszkola i szkoły.

Dezynfekcja w placówkach medycznych – dlaczego jest tak ważna?

Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja to jedna z najbardziej kluczowych rzeczy w każdej placówce medycznej. Dotyczy to zarówno powietrza jak i przedmiotów medycznych.

Dezynfekcja polega na zredukowaniu ilości występujących drobnoustrojów o 4 lub 5 logarytmów, aby nie zagrażały one zdrowiu i życiu innych pacjentów. Jest to bardzo ważny proces, w którym nie można pominąć żadnego z elementów, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo.

Czyste i bezpieczne otoczenie w Twoim otoczeniu – oczyszczanie technologią UV-C

Bez względu na miejsce zastosowania: w domu, czy w placówce medycznej, w procesie oczyszczania liczy się głównie bezpieczeństwo. A to zapewnia m.in. technologia UV-C.

Lampy UV w urządzeniach MediClean najczęściej działają punktowo. Na przykład, gdy powietrze przechodzi przez komorę dezynfekcyjną, zostaje naświetlanie przez promienie UV-C. Wówczas dochodzi do eliminacji mikroorganizmów (bakterii, wirusów i pleśni). Co bardzo istotne, proces nie pozostawia szkodliwych produktów podezynfekcyjnych, a pozwala pozbyć się mikroorganizmów lub dezaktywować ich DNA, czyniąc je tym samym niegroźnymi dla zdrowia.

Cały proces odbywa się bezpiecznie w samym urządzeniu, dlatego w dezynfekowanych pomieszczeniach mogą przebywać ludzie i nie stanowi on zagrożenia, podczas gdy pozwala oddychać czystym i wolnym od zagrożeń powietrzem.

Urządzenia do oczyszczania powietrza mają bardzo szerokie zastosowanie. Przeznaczone są do dezynfekcji i oczyszczania powietrza w wielu obszarach medycznych: szpitalach, gabinetach lekarskich, dentystycznych jak również salach operacyjnych. Mogą również być stosowane w salonach kosmetycznych, poczekalniach (nie tylko medycznych), w przemyśle farmaceutycznym i laboratoriach. Mogą znaleźć również zastosowanie w gastronomii (likwidują przy tym różnego rodzaju zapachy), w przemyśle, szkołach, przedszkolach, biurach, a nawet w domu, gdzie na co dzień nie brakuje również szkodliwych drobnoustrojów.