Laser frakcyjny jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wygładzenie zmarszczek, przebarwień, blizn i innych niedoskonałości. Może odmłodzić i poprawić koloryt skóry. Jak dokładnie działa, jakie są efekty – i co jeszcze musisz wiedzieć o tym urządzeniu?

Laser frakcyjny – jak działa?

Ablacyjny laser frakcyjny jest urządzeniem powszechnie stosowanym w medycynie estetycznej. Podczas zabiegu emitowane jest promieniowanie, które następnie penetruje tkankę i jest absorbowane przez wodę zawartą w komórkach. Następnie szybko się nagrzewa i odparowuje, razem z tkanką, w której się znajdował. Istotą leczenia laserowego frakcjyjnego CO2 jest to, że nie niszczy on całej powierzchni skóry, a jedynie jej wybraną część. Przy prawidłowej strukturze lasera tkanka tworzy równomiernie rozmieszczone mikroskopijne uszkodzenia. Z powodu takich uszkodzeń skóry możemy przekonać ciało do automatycznej odbudowy.

Laser frakcyjny – dla kogo?

Laser frakcyjny jest bardzo potężnym narzędziem w rękach odpowiedniego specjalisty, które może pomóc w wyeliminowaniu różnych problemów estetycznych. Ma wiele zastosowań, nie tylko do odmładzania – poprzez napinanie, rozjaśnianie i odświeżanie skóry oraz poprawę jej jakości, ale także do zmniejszania porów i blizn, usuwania przebarwień lub rozstępów. Laser frakcyjny CO2 redukuje zmarszczki, nawilża, wyrównuje koloryt skóry, redukuje tłuszcz i zwiększa elastyczność skóry. Jest idealny dla osób z trądzikiem, oparzeniami lub pourazowymi bliznami, a także dla osób starszych, które chcą odjąć wizualnie przez kilka lat.

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu

Po oczyszczeniu i dezynfekcji na skórę nakłada się krem znieczulający. Aby zwiększyć efekt, musisz poczekać (do około 45 minut) i dopiero po tym czasie kontynuować odpowiednią część zabiegu – z laserem. Proces kończy się nałożeniem kojącej maski.

Skutki uboczne

Należy wiedzieć, że ablacyjna frakcyjna metoda laserowa wymaga rekonwalescencji. Jest wystarczająco silny, aby był bezpieczny dla pacjenta. Należy to zrobić w różnych warunkach. Po pierwsze, wymagane jest znieczulenie miejscowe za pomocą specjalnego kremu. Jest to bardziej odpowiednie, jeśli odczekasz długo po użyciu. Należy zauważyć, że po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 twarz jest czerwona, opuchnięta i szorstka, a pacjent może również odczuwać lekki ból. Obieranie i gojenie trwa zwykle kilka dni. W większości przypadków zaleca się pozostanie w domu przez około sześć dni.

Jak przygotować się do zabiegu?

Unikaj słońca i produktów, które mogą podrażniać skórę przez co najmniej tydzień przed zabiegiem. Jeśli niedawno miałeś inne zabiegi (np. Peelingi chemiczne) lub inne zabiegi laserowe, powinieneś poczekać co najmniej 30 dni. Ludzie podatni na opryszczkę powinni przyjmować zapobiegawcze leki przeciw opryszczce.

Laser frakcyjny – efekty

Frakcyjna fototermoliza charakteryzuje się tym, że cały pasek oddzielnych mikrouszkodzeń jest przeprowadzany na powierzchni skóry, która jest otoczona nienaruszoną tkanką. Z tego powodu skóra jest „zmuszana” wokół mikrouszkodzeń, aby szybciej się regenerowały i leczyły blizny. Jest to podobne do efektu rozmycia na zdjęciach, na których niechciany obiekt staje się nieco nieostry, pobierając próbkę materiału (np. kolorytu) z kawałka obok niego. Regeneracja po operacji trwa od kilku tygodni do trzech miesięcy. Skóra złuszcza się i może być spuchnięta. Po tym czasie można ocenić końcowy wpływ.

Zmiany w naskórku i kolagenie w skórze właściwej spowodowane zabiegami są trwałe. Obiektywne badania wykazały, że pozytywne zmiany spowodowane leczeniem nie ustępują po 6 miesiącach od zakończenia. Jednak słońce, grawitacja i czas wykonują swoją pracę i żadne urządzenie nie może zatrzymać jego przejścia, chociaż laser może odwrócić je przez wiele sezonów.

Czy zabieg jest bolesny?

Przy energii impulsu powyżej 10 mJ odczuwamy mrowienie. Przy wyższych energiach stosowanie kremu znieczulającego (EMLA) co najmniej 1 godzinę przed zabiegiem całkowicie eliminuje ból podczas zabiegu. Przy najwyższych energiach> 20 mJ i dużych powierzchniach można zastosować znieczulenie miejscowe. Lasery mozaikowe są znacznie mniej bolesne niż VPL nawet przy wyższych energiach.