Czym jest laser diodowy?

Laser diodowy cieszy się dużą popularnością na rynku kosmetycznym, ze względu na swoją wysoką skuteczność. Stoi za nim inna technologia, niż ta zawarta w urządzeniach IPL. Podstawą działania tych laserów jest emisja wiązki promieniowania elektromagnetycznego, której długość zazwyczaj wynosi 808 nm. Dzięki wąskim zakresie fali świetlnej, promieniowanie oddziałuje wybiórczo na mieszek włosowy, a dokładniej – zawartą w nim melaninę, pomijając okoliczne tkanki. Dzięki temu skóra wokół włosa nie jest podrażniania podczas zabiegu. Pozwala to na usuwanie niechcianego owłosienia wrażliwych obszarów, takich jak bikini lub okolice twarzy.

Proces niszczenia macierzy włosa, zwany jest również selektywną fototermolizą. Dzięki tak precyzyjnie dobranej wiązce, laser diodowy bardzo efektywnie usuwa owłosienie, a przy tym minimalizuje ryzyko mikrouszkodzeń skóry. Należy również zaznaczyć, że włosy są usuwane stosunkowo trwale, a zabiegi powtarza się znacznie rzadziej, niż w przypadku technologii IPL. Liczba serii jaką należy wykonać zwykle zależy od rozkładu melaniny i struktury włosa, najszybsze efekty daje usuwanie grubych ciemnych włosów  u osób posiadających jasną karnację. Duża ilość barwnika we włosie umożliwa bowiem wychwycenie go przez światło lasera. Należy dodać, że wiązka urządzenia działa jedynie na włosy będące na etapie wzrastania. Minimalną ilość zabiegów szacuje się na trzy, odpowiednio do trzech faz wzrostu włosa (wzrastania, zaniku i wypadania). Zabieg pod względem bolesności przypomina depilację IPL i różni się w zależności od progu bólowego pacjenta.

Po zabiegu laserem diodowym

Po laserowym usunięciu owłosienia, cebulki włosowe stopniowo zanikają. Przy kolejnych powtórzeniach usuwane są włosy, które były wcześniej odporne na działanie lasera, ze względu na fazę wzrostu. Część zniszczonych laserem włosków może być wciąż obecnych w skórze bezpośrednio po zabiegu. Przygotowują się one do procesu wypadania, który zaczyna się po około dwóch tygodniach. Wychodzenie włosów z mieszków włosowych może trwać mniej więcej do czterech tygodni po zabiegu. Po tym czasie, gdy zaobserwujemy wzrost nowych włosów oznacza to, że czas udać się na kolejny zabieg.

Chociaż depilacja laserem diodowym jest bezpieczna dla skóry, po zabiegu może być ona lekko wysuszona. Należy więc zadbać o odpowiednie nawilżenie wydepilowanych okolic, za pomocą specjalistycznych balsamów łagodzących. Należy również unikać środków złuszczających, w tym peelingów. W przypadku depilacji pach, jakiś czas po zabiegu nie powinno się używać dezodorantów. Aby przyspieszyć regenerację należy unikać przegrzewania i pocenia się wydepilowanych okolic. Pomiędzy kolejnymi seriami depilacji nie wolno używać wosku, pęsety, past cukrowych, depilatorów i innych metod usuwania owłosienia, które zakładają usuwanie włosa wraz z cebulką. Dozwolone jest jedynie golenie włosków maszynką.

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieje szereg czynników zmniejszających skuteczność depilacji laserem diodowym, a także całkowicie ją uniemożliwiających. Ten rodzaj depilacji średnio sprawdzi się u klientów blond lub rudowłosych, ze względu na niewielką ilość barwnika we włoskach. Z zabiegu nie mogą korzystać osoby przyjmujące różnego rodzaju leki światłouczulające, które mogą doprowadzić do niewłaściwych reakcji i zmian skórnych w wyniku oddziaływania ze wiązką urządzenia. Zabieg dyskwalifikuje również ciąża, okres karmienia piersią oraz stan nowotworowy. W przypadku przebytej choroby nowotworowej należy zasięgnąć konsultacji lekarza przed rozważeniem zabiegu. Napary z niektórych ziół mogą mieć właściwości silnie fototoksyczne i fotouczulające, w związku z tym należy je odstawić co najmniej tydzień przed depilacją laserową.

Do ziół z grupy ryzyka fotouczulającego zalicza się między innymi: dziurawiec, bergamotkę, nagietek, rumianek, słonecznik, stokrotkę, pokrzywę, rumianek, krwawnik, nawłoć, wrotycz i bylicę pospolitę. Ponadto przed zabiegiem należy całkowicie wyleczyć wszystkie ewentualne infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, w miejscu depilacji. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest opalenizna, w związku z czym parę tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (również w solarium). Ze względu na konieczną ochronę depilowanych miejsc przed światłem słonecznym, najlepszym okresem na wykonanie zabiegu będzie sezon jesień -zima.

Więcej tutaj: https://medikapoland.pl/pl/content/45-laser-diodowy-do-depilacji