Laseroterapia jest obecnie najbardziej skuteczną i popularną metodą trwałego usuwania niechcianych włosów. Szacuje się, że jego skuteczność osiąga poziom 98,8% i utrzymuje się około 1,5 roku po zakończeniu serii (tj. 4-8 zabiegów). Aby w pełni zrozumieć istotę depilacji laserowej (depilacji), konieczna jest znajomość ogólnej struktury mieszków włosowych, a także fazy wzrostu włosów. Cebulka włosa składa się z żywych komórek, podczas gdy trzon włosa jest martwą strukturą. Cykl wzrostu włosów składa się z trzech faz:

  • Faza – anagen, okres intensywnego wzrostu włosów.
  • Faza – Katogen podąża za Anagenem. To czas, kiedy włosy opadają. Cebulka włosa umiera podczas katagenu.
  • Faza – Telogen to ostatnia faza, w której włosy mogą wypadać. Pod koniec fazy telogenowej mieszek włosowy automatycznie wchodzi w fazę anagenową i cały cykl zaczyna się od nowa.

Zrozumienie faz cyklu wzrostu włosów jest bardzo ważne, ponieważ wiązka lasera może zostać trwale zniszczona podczas anagenu. Aby depilacja była skuteczna, mieszek włosowy (i cebula w nim zawarta), które są odpowiedzialne za wzrost włosów, muszą zostać trwale zniszczone. Czas trwania fazy anagenowej zależy od kilku czynników. To są:

  • Obszar skóry w miejscu zabiegu (np. na głowie, średnio 85 do 90% włosów znajduje się w fazie anagenowej, a tylko 20 do 30% jest na wzgórku łonowym),
  • Wiek pacjenta
  • Płeć pacjenta
  • Gospodarka hormonalna

Działanie lasera diodowego do depilacji

Działanie lasera diodowego opiera się na zasadzie selektywnej fototermolizy. Powoduje to absorpcję wiązki laserowej o określonej długości fali przez niektóre chromofory (fotoreceptory) w ludzkim ciele. W przypadku depilacji fotoreceptorem, który pochłania promieniowanie lasera diodowego, jest melanina, tj. barwnik znajdujący się w mieszku włosowym i melanocytach naskórka. Melanina selektywnie absorbuje energię, co prowadzi do termicznego uszkodzenia struktur włosów odpowiedzialnych za ich wzrost (termoliza) bez zakłócania sąsiednich tkanek. Laser diodowy emituje jednolitą długość fali 808 nm, która jest absorbowana przez melaninę.

Ile zabiegów trzeba wykonać?

Średnio seria zabiegów laserowego usuwania włosów wymagana do osiągnięcia pożądanych rezultatów powinna obejmować od 4 do 8 wizyt. Jednak liczba zależy od następujących czynników: płeć, wiek, równowaga hormonalna, gęstość mieszków włosowych, etap rozwoju włosów, jasny wzór skóry i zawartość melaniny w mieszkach włosowych. Powtarzaj leczenie co 4-6 tygodni. Wśród osób o jasnej skórze i ciemnych włosach laserowe usuwanie włosów jest najbardziej skuteczne.

Jak to działa?

Od trzeciego dnia do czternastego dnia po procesie usuwania włosów cebulka włosów powoli zanika, w wyniku czego włosy wypadają. W następnych tygodniach wzrost włosów jest bardzo nierównomierny. Zmniejsza się o około 15-20%, a struktura jest bardziej dopracowana. Po zakończeniu wszystkich zabiegów laserowych szacowana skuteczność wynosi 98,8%. Oznacza to, że pozostają tylko bardzo delikatne włosy. Po około 18 miesiącach włosy zaczynają powoli wracać do wzrostu. Jednak nie powrócą do stanu przed zabiegiem laserowym. To najlepszy czas na wykonanie 1-2 zabiegów utrwalających w celu utrzymania efektu. Systematyczne kontynuowanie leczenia jest warunkiem uzyskania i utrzymania doskonałych efektów terapeutycznych.

W skrajnych przypadkach efekt usuwania włosów może trwać od 8 do 12 miesięcy. Zależy to od osobistych preferencji pacjenta i następujących czynników zewnętrznych: przyjmowanie suplementów diety zaprojektowanych w celu wzmocnienia skóry, włosów i paznokci, przeszłych chorób ogólnoustrojowych, zmian hormonalnych (takich jak menopauza), ogólnej słabości całego ciała, przewlekłego leczenia antybiotykami. W takim przypadku ustaloną procedurę należy wykonać jak najszybciej.

Po zabiegu laserem diodowym do depilacji

Bardzo ważne i wygodne jest to, że pacjenci mają możliwość powrotu do normalnego trybu życia natychmiast po zabiegu, ponieważ leczenie laserem nie wymaga okresu rekonwalescencji, nie jest także bolesne.

Źródło: https://medikapoland.pl/pl/content/45-laser-diodowy-do-depilacji