Obecnie wykonywane są różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, których na rynku jest naprawdę wiele. Do jednych z najpopularniejszych tego typu zabiegów, bez wątpienia zaliczyć można zabieg z użyciem fal radiowych, który to jest wykonywany za pomocą specjalistycznego urządzenia.

Fale radiowe mogą być wytwarzane poprzez prąd zmienny oraz w niezwykle szerokim zakresie, wykorzystywane są nie tylko w kosmetologii, ale również w wielu innych dziedzinach naszego życia. Jeżeli chodzi o kosmetologię, to mają one zastosowanie zwłaszcza w nieinwazyjnych zabiegach odmładzania skóry, jak również służą wyeliminowaniu tkanki tłuszczowej z różnych części ciała.

Czym właściwie jest zabieg wykonywany z wykorzystaniem fal radiowych?

Czym są fale radiowe? Generalnie rzecz ujmując, są to zaburzenia pola elektromagnetycznego, które ulegają zmianom w określonych czasach. Najczęściej są stosowane w terapiach, których celem jest zmniejszenie zmarszczek, jak również zwiększenie elastyczności skóry w danym miejscu. Na czym to konkretnie polega? W danym miejscu jest podwyższona temperatura w tkankach, co skutkuje skurczeniem włókiem kolagenowych. Tym samym występuje termiczne pobudzenie fibroblastów, dzięki czemu następuje synteza elastyny i kolagenu w skórze.

Jakie jest działanie biologiczne fali radiowej?

Takie właśnie działanie sprowadza się do przegrzewaniu włókien kolagenowych do temperatury 54°C. Poprzez to ogrzewanie włókna kolagenowe się obkurczają, a następnie ponownie się napinają. Poprzez przegrzanie następuje wspomniana wyżej stymulacja fibroblastów, co skutkuje odbudową i wytwarzaniem kolagenu oraz elastyny. Dzięki temu zjawisku skóra jest bardziej napięta, elastyczna, polepszeniu ulega zarówno owal, jak również kolor twarzy.

Jakie są właściwości zabiegów, które stosują fale radiowe?

Jeżeli chodzi o kosmetologię oraz medycynę estetyczną, wykorzystywane są fale radiowe o częstotliwości od 3 do 7 MHz. Dzięki temu tkanki są podgrzewane do temperatury, która osiąga blisko. 55°C. Dzięki temu znacznie zwiększa się gęstość włókien kolagenowych, poszerzeniu ulegają naczynia krwionośne, jak również przyspieszony jest przepływ krwi oraz tleniu, a ponadto pobudzane są fibroblasty do dynamicznego produkowania włókien kolagenowych oraz elastynowych.

Kosmetolog, czy lekarz medycyny estetycznej, który przeprowadza zabieg, całkowicie kontroluje częstość wytwarzanych impulsów oraz dawki energii, dlatego też zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych są w pełni bezpieczne.

W jaki sposób przebiega zabieg z wykorzystaniem fal radiowych?

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych, zaczynają się od dokładnego zdezynfekowania danego obszaru skóry. Następnie na to miejsce nakładane są specjalistyczne preparaty, które mają na celu zwiększyć efektywność działania fal radiowych. Kiedy preparat zostanie nałożony, wówczas wykonywany jest masaż za pomocą głowicy, która emituje fale radiowe. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że cały zabieg jest bardzo komfortowy, a pacjent czuje miłe ciepło.

W zależności od miejsca, jak również potrzeb osoby, która jest poddawana zabiegowi, cała procedura trwa od 30 do 60 minut. Po przeprowadzeniu masażu dokładnie nawilża się miejsca, na których wykonywany był zabieg.

Jakie są  przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Chociaż zabieg z wykorzystaniem fal radiowych nie jest inwazyjny, to jednak tak samo, jak w wypadku wielu innych zabiegów, związany jest z określonymi przeciwwskazaniami. Kto nie powinien zdecydować się na taki właśnie zabieg? Przede wszystkim z kuracji tej powinny zrezygnować panie będące w ciąży i kobiety karmiące piersią. Do tego fal radiowych nie można stosować, jeżeli skóra jest podrażniona słońcem, do tego nie mogą się na nią zdecydować osoby, cierpiące na choroby nowotworowe, choroby tarczycy, zmagające się z infekcją wirusową, bakteryjną, czy też grzybiczą.

Jeżeli chodzi o inne przeciwwskazania, to z całą pewnością jest to obecność w ciele metalowych implantów, czy też złotych nici. Dyskwalifikuje również rozrusznik serca, jak i aparaty słuchowe. Nie powinny na zabieg decydować się również osoby, które mają problemy z nadciśnieniem.