Są miejsca, które muszą być sterylne, a wiec regularnie trzeba tam zabijać wszelkiego rodzaju drobnoustroje. Metod zabijania jest wiele, jednak jedną z najbardziej niezbędnych i przede wszystkim skutecznych, jest sterylizacja w autoklawie. Nazywane jest to sterylizacją parą wodą pod ciśnieniem i teraz możemy ją zaliczyć do metod, które nie tylko efektywnie pomogą nam pozbyć się wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, ale również są w pełni bezpieczne dla osoby, która przeprowadza sterylizację.

Poprzez proces kondensacji pary wodnej, przedmiot który jest sterylizowany, podlega działaniu energii, która jest bardzo skuteczna w usuwaniu mikroorganizmów. Obecnie autoklawy stosowane są zarówno w medycynie, jak również kosmetologii, więc każdy gabinet powinien się zaopatrzyć w takie właśnie urządzenie.

Czym jest autoklaw?

Autoklawy, to urządzenia, które zapewniają sterylizację parą wodną poprzez panujące w pojemnikach wysokie ciśnienie. Generalnie rzecz ujmując, są to szczelnie zamykane pojemniki, jakie zawierają tak zwany system tworzenia pary wodnej, manometr, dzięki któremu możemy regulować ciśnienie, a co więcej są one zaopatrzone w zawór bezpieczeństwa, dzięki czemu nie ma ryzyka ewentualnej eksplozji, do której mogłoby dojść wskutek zbyt wysokiego ciśnienia w zbiorniku.

Obecni na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju autoklawów, wśród których zdecydowanie najpopularniejsze są te sterowane automatyczne. W wypadku takiego autoklawu, jedyne, co musimy zrobić, to włożyć oraz wyjąć rzeczy poddawane sterylizacji.

Jak działa autoklaw stosowany w gabinetach kosmetycznych?

w przypadku autoklawów, sterylizacja jest możliwa dzięki wilgotnemu ciepłu, a więc parze wodnej, jaka osiąga daną temperaturę. Wskutek tak wysokiego ciśnienia niszczone są białka mikroorganizmów, które tym samym są całkowicie wyeliminowane. Para wodna oddziałuje również na tak zwane spory, które są formami przetrwalnikowymi bakterii, jak również innych wirusów, czy też grzybów. Dzięki wysokiej temperaturze wszystkie drobnoustroje zostają usunięte w 5 – 10 minut

Jak należy używać autoklawu?

Jeżeli zależy nam na tym, żeby nasze urządzenie działało bez zarzutów, to musimy pamiętać, że możemy je napełnić maksymalnie do 2/3 objętości pakietów. Trzeba tak ułożyć przedmioty poddawane sterylizacji, aby pakiet nie był wypchany, ponieważ w komorze autoklawów pakiety podlegają procesowi pompowania, wskutek czego mogą znacznie zwiększyć swoją objętość.

Jeżeli będzie ich za dużo, to torebki mogą pęknąć. Ważne jest również, żeby narzędzia, które sterylizujemy nie stykały się ze sobą, jak również pakiety nie mogą być ułożone zbyt ciasno. Jeżeli nie będziemy stosować się do tych reguł, to cały proces sterylizacji może się okazać nieskuteczny.

Autoklawy i ich zastosowanie

Autoklaw obecnie ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Urządzenie to jest wykorzystywane przy sterylizacji różnego rodzaju narzędzi chirurgicznych, jak również wielu innych artykułów, w jakie zaopatrzone są profesjonalne gabinety medyczne. Obecnie autoklawy znajdziemy zwłaszcza w szpitalach, gabinetach lekarskich, między innymi w gabinetach laryngologicznych, stomatologicznych i wielu innych.

Ponadto autoklaw musi znaleźć się w każdym salonie kosmetycznym, czy też w studiu tatuażu.Trzeba wiedzieć również , że urządzenie to jest również stosowane w przemyśle do przeprowadzania różnego rodzaju procesów technologicznych, czy też stosuje się je w procesach obróbki żywności.

Czy warto kupić autoklaw? Czym kierować się przy wyborze?

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów autoklawów, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się autoklawy klasy B, ponieważ wyróżniają się ogromną skutecznością. Tego typu autoklawy doskonale sprawdzą się w gabinetach medycznych, ponieważ regularnie pozytywnie przez wszelkie kontrole Sanepidu. Ze racji tego, że obecnie w gabinetach medycznych, czy też kosmetycznych wykonuje się wiele zabiegów, gdzie jest kontakt z płynami ustrojowymi, czy też z krwią, to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie autoklaw tej klasy. (Źródło: https://medikapoland.pl/pl/content/40-autoklawy )