Strony internetowe fitness i media społecznościowe serwują stałą pomoc reklam dla stymulatorów ab. Urządzenia te obiecują wzmocnienie mięśni brzucha poprzez stymulację elektryczną. Podczas gdy stymulatory brzucha mogą zmusić mięśnie brzucha do skurczu, nie będą one spalać tłuszczu ani powodować znaczącej utraty wagi. Bardzo mało badań ocenia, jak dobrze stymulatory ab działają na tonizację mięśni. Przyglądamy się dowodom na poparcie ich stosowania i wyjaśniamy alternatywne sposoby wzmacniania mięśni brzucha.

Czy Elektrostymulator mięśni brzucha działa?

Lekarze i terapeuci fizyczni od dziesięcioleci używają urządzeń elektrycznych do leczenia uszkodzonych lub sparaliżowanych mięśni. Funkcjonalna stymulacja elektryczna (FES) wykorzystuje impuls elektryczny, aby zmusić mięśnie do skurczu. W ten sposób zapobiega się marnowaniu mięśni i pobudza przepływ krwi do mięśni. Może również pomóc w naprawie uszkodzeń.

Ostatnio, producenci stymulatorów ab zaczęli sprzedawać te urządzenia dla ogółu społeczeństwa. Niektóre firmy twierdzą, że ich urządzenia wspomagają utratę wagi lub budują silne mięśnie brzucha bez konieczności wykonywania ćwiczeń. Nie ma jednak dowodów na to, że stymulator mięśni może znacząco zmienić ciało danej osoby.

Jaki Elektrostymulator na brzuch opinie?

FES działa dobrze jako narzędzie terapii fizycznej dla osób z poważnymi urazami mięśni.

Na przykład, lekarz może zalecić stymulację ab po urazie rdzenia kręgowego, aby przywrócić niektóre funkcje mięśni brzucha i pomóc osobie oddychać samodzielnie. Przegląd z 2016 roku 14 wcześniejszych badań wykazał, że po FES osoby z urazami rdzenia kręgowego były w stanie lepiej oddychać samodzielnie niż osoby pełniące rolę kontroli.

Co daje elektrostymulacja na brzuch?

Istnieje mniej dowodów na to, że stymulatory brzucha mogą trenować abs u osób szukających zwiększonej siły mięśni, lepszej postawy lub szczuplejszej talii. Ograniczone badania, które przyjrzały się tym urządzeniom, wykazały bardzo małe zmiany, które były niewystarczające, aby znacząco zmienić wygląd danej osoby.

Na przykład w badaniu z 2005 roku obserwowano 24 dorosłych, którzy nie wykonywali żadnych ćwiczeń, ale używali stymulatorów mięśni brzucha 5 dni w tygodniu przez 8 tygodni. Każda sesja trwała 20-40 minut. Naukowcy porównali ich z 16 dorosłymi, którzy ani nie używali stymulatorów ab, ani nie wykonywali żadnych ćwiczeń ab przez okres badania.

Grupa badana miała 58% wzrost siły mięśni brzucha, który zespół zmierzył za pomocą dynamometru izokinetycznego. Test curl-up wykazał, że osoby te miały 100% wzrost wytrzymałości brzucha, w porównaniu z 28% wzrostem w grupie kontrolnej.

Grupa badawcza miała również średnio 3,5 centymetrowy (1,4-calowy) spadek obwodu talii. Wszystkie 24 osoby z grupy stymulacyjnej powiedziały, że ich abs był bardziej stonowany, a 54% zgłosiło, że ich postawa uległa poprawie. Grupa kontrolna nie odnotowała podobnych wyników i nie zmniejszyła obwodu talii. Chociaż dowody na to, że stymulatory ab działają dobrze na tonizację mięśni są słabe, stymulatory regulowane przez FDA są bezpieczne do wypróbowania.

Stymulatory ab nie mogą spalić tłuszczu. Aby spalić tłuszcz, osoba musi stworzyć deficyt kalorii, używając więcej kalorii poprzez ćwiczenia i ruch niż jedzą każdego dnia. Nawet jeśli stymulatory ab robią lekko wzmocnić mięśnie, dlatego osoba nie zauważy różnicy w ich wyglądzie, jeśli nie są one również spalanie tłuszczu.

Po jakim czasie widac efekty elektrostymulacji?

Ab stymulatory oferują obietnicę, która jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa rzeźba talii bez żadnej dodatkowej pracy. Chociaż prąd elektryczny może skurczyć abs i nieznacznie poprawić zdrowie mięśni, to nie będzie dramatycznie zmienić ciało osoby. Ludzie szukający silniejsze abs i lepszego ogólnego zdrowia powinni porozmawiać z lekarzem, terapeuta fizyczny, lub dietetykiem.

Ile czasu potrzeba, aby uzyskać abs? Przewodnik i wskazówki

Czas potrzebny do uzyskania sześć-pack abs zależy od osoby procent tłuszczu w organizmie, diety i nawyków ćwiczeń. Każdy ma mięśnie brzucha, znany jako abs. Te mięśnie mogą nie być widoczne z powodu tłuszczu wokół nich. Niektóre tłuszczu, zwane podskórne tłuszczu, jest blisko powierzchni skóry, ale tłuszcz istnieje również głęboko w jamie brzusznej. Jest to tzw. tłuszcz trzewny. Im więcej tłuszczu ma dana osoba, tym mniej zdefiniowane są jej mięśnie brzucha.

Co to jest sześciopak?

Brzuch to obszar pomiędzy żebrami a miednicą, który zawiera skórę, tkankę łączną i mięśnie. Mięśnie ściany brzucha:

  • chronią narządy jamy brzusznej
  • utrzymują je na miejscu
  • wspomagają wydech poprzez dociskanie tych narządów do przepony
  • pomagają przy kaszlu i wymiotach, podnosząc ciśnienie wewnątrzbrzuszne

Istnieje kilka mięśni brzucha, w tym mięsień prosty brzucha (rectus abdominis). Ma on kilka segmentów. Linia dzieli mięsień na pół, a trzy lub cztery ścięgna dzielą go poziomo.

Co to są Elektroniczne Stymulatory Mięśni?

Elektroniczne stymulatory mięśni działają poprzez wysyłanie sygnałów elektrycznych do skurczu mięśni. Są one często używane do terapii fizycznej lub rehabilitacji.

Fizykoterapeuci używali tego typu treningu od lat 60-tych, aby poprawić i utrzymać siłę mięśni po operacji. W byłym Związku Radzieckim, elitarni sportowcy zauważyli 30% do 40% poprawę siły, co sugeruje, że ta forma stymulacji może być bardziej skuteczna niż same ćwiczenia.

Lekarze mogą je przepisać, aby pomóc ludziom odzyskać siłę mięśni po:

  • Udarze mózgu
  • poważnej operacji
  • Poważnym urazie

Lekarze mogą również przepisać medyczne stymulatory mięśni, aby zapobiec atrofii mięśni i rozluźnić skurcze mięśni.

Korzyści płynące z używania Ab elektrostymulatorów

Badania wykazały, że trening z wykorzystaniem stymulacji elektrycznej może zwiększyć wytrzymałość mięśni, jak również siłę. W jednym z niewielkich badań, osoby korzystające z abstynentów zauważyły również niewielkie zmniejszenie rozmiaru talii, nawet jeśli ich waga pozostała taka sama.

W badaniu z 2005 roku, 24 dorosłych zostało podzielonych na dwie grupy. Jedna grupa używała stymulatorów przez pięć dni w tygodniu przez osiem tygodni, a druga nie. Żadna z grup nie wykonywała żadnych ćwiczeń na brzuch.

Ci, którzy używali ab stymulatorów mieli poprawioną postawę i 58% wzrost siły brzucha. Widzieli również 100% wzrost wytrzymałości brzucha i zmniejszyli swoje talie średnio o 3,5 centymetra (około 1 ⅓ cala). Wszyscy ludzie, którzy używali stymulatorów ab, powiedzieli, że ich postawa uległa poprawie i że ich mięśnie brzucha były jędrniejsze i bardziej stonowane.

Ponieważ to badanie było małe, nie jest rozstrzygające. Nowsze badanie, które również było małe, wykazało, że elektroniczna stymulacja mięśni nie zmieniła znacząco mięśni brzucha trenujących sportowców.