Kosmetolog – czym zajmuje się?

Zawód kosmetologa poza wykonywaniem makijażu czy też różnorodnych zabiegów obejmuje opracowywanie formuły kosmetyków, a następnie testowanie ich w laboratoriach. Innymi obowiązkami w tym zawodzie jest diagnozowanie stanu skóry i wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych i upiększających. Niezwykle ważna jest również wiedza z zakresu kreowania wizerunku. Chcąc pracować na tym stanowisku należy posiadać szerokie kwalifikacje.

Cechy kosmetologa ważne w zawodzie

W zawodzie kosmetologa jest ważne posiadanie kilku istotnych cech. Jedną z nich jest zmysł estetyczny. Dzięki umiejętności łączenia kolorów i dostrzegania proporcji można estetycznie wykonywać modne makijaże i wszelkie zabiegi, które są w ofercie danego gabinetu kosmetycznego.

Dokładność to kolejna ważna cecha. Ta praca wymaga poświęcenia i precyzji. Istotne jest, aby zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Osoba, która dodatkowo wywiązuje się z przyjętych wcześniej zobowiązań zapewne świetnie sobie poradzi w tym środowisku.

Kosmetolog nie może przekraczać swoich kompetencji. Ten zawód wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za klienta. Kiedy pomoc nie zostanie udzielona jak należy to będzie się to wiązać z negatywnymi skutkami. W kontakcie z ludźmi bardzo ważna jest też odpowiednio zachowana kultura osobista.

Każda wizyta w gabinecie kosmetycznym musi przebiegać w miłej i przyjaznej atmosferze, aby klient był zadowolony nie tylko ze świadczonych usług. Praca kosmetologa wiąże się także z nieustannym uczeniem się, poszerzaniem wiedzy i zdobywaniem nowych informacji z tej branży. Warto skutecznie pomagać ludziom, którzy obdarzyli nas właśnie zaufaniem.

Kosmetolog najczęściej swoje zawodowe obowiązki wykonuje rękami, a praca wiąże się także z długim staniem na nogach czy też spędzaniem dużo czasu będąc w jednej pozycji. Chcąc fachowo wykonywać ten zawód, należy być zręcznym, wytrzymałym, a także posiadać ten fach „w ręku”.

Kosmetolog – jak nim zostać?

Planując zostać kosmetologiem przede wszystkim trzeba jasno zweryfikować swoje predyspozycje. Ta dziedzina jest przeznaczona głównie dla osób wrażliwych na piękno. Niezwykle ważne jest posiadanie zdolności manualnych i intelektualnych predyspozycji. Istotne jest, żeby przyswajać wiedzę z zakresu biologii, anatomii czy też genetyki. To stanowi podstawę, ponieważ podejmując się przyjęcia na studia kosmetologiczne, trzeba spełnić pewne wymogi rekrutacyjne.

Kandydat musi zatem posiadać wysokie wyniki z takich przedmiotów maturalnych jak: biologia, chemia lub fizyka i matematyka. Wszystko zależy od wybranej uczelni. Nie ma jednak wymogu, aby otworzyć gabinet kosmetyczny i przeprowadzać zabiegi, trzeba posiadać dyplom. Najważniejsza jest przede wszystkim wiedza, gdyż ten zawód wymaga ogromnej odpowiedzialności.

Kosmetolog – zarobki

Ile zarabia kosmetolog? Medialna płaca tego zawodu wynosi około 3500 zł. Z tego wynika, iż połowa pracowników zarabia mniej, a druga połowa więcej w porównaniu do tej wskazanej sumy. Wielu kosmetologów otrzymuje jeszcze premie miesięczne za wykonaną pracę. Wiele pracowników otrzymuje również benefity w postaci np. prywatnej opieki medycznej.

Należy wiedzieć, że zarobki kosmetologa są uzależnione od wielu ważnych czynników. Najważniejsze jest m.in. to, jak dana osoba świadczy oferowane usługi, a także jak pracuje. Wiadome jest, że będąc zatrudnionym u kogoś na etacie, zarobki są znacznie niższe niż w porównaniu do tego, kiedy samodzielnie prowadzi się zakład kosmetologiczny. Najwięcej jednak absolwentów po studiach zatrudnia się w funkcjonującej już firmie.

Z upływem czasu i przede wszystkim rozwoju, można dostrzec, że zarobki zwiększają się. Doświadczony kosmetolog, który posiada własny salon i zdobył dotychczas szerokie grono zaufanych klientów nie będzie narzekał na zarobki w tej branży, gdyż mogą one osiągać nawet 10 000 zł. Należy pamiętać, że wszystko zależy od świadczonych i oferowanych usług i ich poziomu.

Posiadając zdobyte duże doświadczenie w tym zawodzie oraz zadowolonych klientów, kosmetolog bez obaw może wycenić swoje usługi znacznie więcej w porównaniu do konkurencji. W dzisiejszych czasach klienci zwracają uwagę przede wszystkim na doświadczenie danego pracownika, zatem takiego właśnie wybiorą niezależnie od ceny.

Podsumowanie

Szacuje się, że zawód kosmetologa jest najczęściej wykonywany przez kobiety. Zwykle to one mają największe predyspozycje do dbania o urodę, jednakże to nie jest regułą. Wykonując tego typu obowiązki niezwykle ważne są: wiedza, umiejętności oraz doświadczenie.

Oczywiste jest, iż największe wynagrodzenie mają osoby, które nieustannie rozwijają się, a także poszerzają swoje kompetencje. Ich wynagrodzenie może bowiem osiągać kwotę powyżej 6500 zł brutto. Osoby samodzielnie prowadzące dany zakład kosmetyczny, mogą zarabiać znacznie więcej.