Co to jest kosmetologia? Do czego to służy? Jakie są rodzaje kosmetologii? Jest to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem natury i przyczyn powstawania defektów kosmetycznych u ludzi. W celu ich eliminacji opracowano zestaw procedur i metod zapobiegania.

Trudno wyobrazić sobie współczesnego człowieka, który choć raz w życiu nie był u lekarza na konsultacji. Zanieczyszczone powietrze, niezdrowa dieta i styl życia – wszystko to prowadzi do problemów ze skórą i włosami. Terapeuta kosmetyczny może wyprzedzić przyczynę, przepisać leki i zabiegi profilaktyczne oraz pomóc Ci odzyskać i utrzymać młodość i urodę.

Trochę historii

Kosmetologia jako dziedzina medycyny pojawiła się bardzo dawno temu, jeszcze w czasach świetności starożytnego Egiptu. To właśnie w tym gorącym afrykańskim kraju pojawiły się pierwsze środki do pielęgnacji skóry i farbowania włosów. Tutaj też opracowano przewodnik po kosmetykach, którego autorką była sama królowa Kleopatra.

O tym, jak wpływowe były ówczesne kosmetyczki, świadczy ich prawo do dotykania ciała faraona. Takiego zaszczytu nie dostąpili nawet najbliżsi i możnowładcy starożytnego Egiptu. We współczesnym świecie zaawansowany sprzęt, wszelkiego rodzaju olejki i maseczki, masaże i peelingi pomagają w rozwiązywaniu defektów kosmetycznych. Wszystkie metody i preparaty są harmonijnie łączone i udoskonalane, co pomaga klientom zapobiegać powstawaniu defektów lub radzić sobie z istniejącymi niedoskonałościami.

Kosmetologia medyczna

Kosmetologia estetyczna to zabieg polegający na dogłębnym zbadaniu problemu i znalezieniu metody jego rozwiązania. Wykorzystuje szereg składników aktywnych oraz specjalistyczny sprzęt. W istocie kosmetologia medyczna jest połączeniem zabiegów leczniczych i chirurgicznych.

Przykłady obejmują botox i inne kompozycje, niechirurgiczne liftingi twarzy i ciała, peelingi chemiczne i inne. Należy do nich mezoterapia, która polega na wprowadzaniu za pomocą drobnych igieł do ciała różnych preparatów. Dziś jest skutecznie stosowany w rozwiązywaniu problemów nie tylko skóry, ale także włosów.

W przeciwieństwie do kosmetologii estetycznej, kosmetologia medyczna pomaga zidentyfikować przyczynę niedoskonałości i skorygować je „od środka”, a nie tylko na chwilę zamaskować.

Jakie są rodzaje odmładzania i rewitalizacji?

Niestety, nikt nie może zatrzymać procesu starzenia się. Pomimo tego faktu, kosmetologia może pomóc spowolnić proces starzenia się, a nawet cofnąć nieco zegar biologiczny. Zabiegi na twarz i ciało nie są już przywilejem dla wybranych, a obecnie są dostępne dla prawie każdej kobiety. Jest ich ogromna ilość, a chirurg kosmetyczny wybierze dokładnie te, które są odpowiednie dla pacjenta. Należą do nich:

  • Zabiegi laserowe. Zajmują pośrednie miejsce między chirurgią plastyczną a metodami profilaktycznymi. Zabiegi laserowe są łatwo tolerowane przez pacjenta i nie wymagają długotrwałej rehabilitacji. Jeśli chodzi o wydajność, przebieg środków odmładzających pomoże „wymazać” kilkanaście lat. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie i profesjonalizm lekarza. Określa, czego pacjent potrzebuje, aby osiągnąć pożądany efekt.
  • Odmładzanie sprzętu. Ta kategoria kosmetologii obejmuje ogromną liczbę rodzajów procedur. Metody fizjoterapii są trudne do przecenienia, ponieważ ultradźwięki i prąd elektryczny od dawna pomagają ludziom nie tylko w leczeniu, ale także w zapobieganiu różnym chorobom. We współczesnej kosmetologii stosuje się takie urządzenia, które pomagają przywrócić młodość bez uszkadzania skóry. Obejmuje to również likwidację obrzęków twarzy i ciała, stymulację produkcji kolagenu, normalizację przepływu krwi i zwężenie naczyń krwionośnych. Za pomocą urządzeń lifting możliwy jest również bez operacji. Wszystkie zabiegi są praktycznie bezbolesne, nie pozostawiają śladów na skórze i są dobrze tolerowane przez większość pacjentów.
  • Zabiegi iniekcyjne. Kategoria ta obejmuje wszystkie rodzaje zabiegów kosmetycznych, które polegają na wstrzykiwaniu preparatów pod skórę. Do tego celu stosuje się specjalne cienkie igły. To właśnie te igły pozwalają na przeprowadzenie zabiegu, nie pozostawiając pacjenta bez wpływu i z minimalnym bólem. Od niedawna kaniule – prowadnice z zaokrąglonymi końcami – znajdują zastosowanie w kosmetologii medycznej. Zapobiegają powstawaniu siniaków, gdyż ich zastosowanie pozwala na wstrzykiwanie leku bez uszkadzania naczyń krwionośnych. Połączenie zabiegów iniekcyjnych z kosmetologią laserową i aparaturową jest bardzo skuteczne.
  • Konserwatywne podejście . Obejmuje opiekę czynną i bierną. Co to znaczy? Aktywna wizyta obejmuje wizytę u kosmetyczki, regularne zabiegi oczyszczania skóry, peelingi,

Lekkie masaże i tak dalej. Pomaga zachować ton, przywrócić równowagę wodną, zachować piękno i młodość. Metody pasywne w kosmetologii to codzienna pielęgnacja skóry. Tak, tutaj ważne są również zalecenia lekarza. W końcu utrzymanie zdrowej skóry to codzienna praca.

Tego typu zabiegi, które wiążą się z głębokim leczeniem, powinny być przeprowadzane wyłącznie przez lekarzy. Specjaliści bez specjalistycznego wykształcenia nie mogą pracować w klinikach i centrach medycznych. Zwrócenie się do specjalistycznej placówki to gwarancja wykwalifikowanego i doświadczonego kosmetologa. Nie należy powierzać swojej urody osobom, które przyjmują pacjentów w domu i nie mają udokumentowanych kwalifikacji. (Profesjonalny sprzęt kosmetologiczny do medycyny estetycznej znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/12-medycyna-estetyczna)