Najważniejszym celem sprzętu kosmetycznego w XXI wieku są procedury oparte na ekspozycji laserowej. Są one utrzymywane w celu odmłodzenia i leczenia skóry, eliminując niechciane włosy na twarzy i ciele przez długi czas. Dioda jest uważana za złoty standard wśród istniejących laserów: ma szeroki zakres wskazań, zapewnia długotrwałe wyniki i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Zasada działania lasera diodowego

Laser diodowy to nowoczesne zaawansowane technologicznie urządzenie, które umożliwia tworzenie i wyraźne wysyłanie fali o długości 808 nanometrów w postaci wiązki. Aby zrozumieć, co powoduje promień, trzeba zrozumieć jego sposób oddziaływania na skórę. Włosy ludzkie zawierają pigment melaninę, która jest w stanie wchłonąć to promieniowanie. Po wchłonięciu przez włosy a także same mieszki włosowe, przegrzewają się i giną. Stopniowo zmniejsza się liczba włosów, ale tylko wtedy, gdy procedura jest wykonywana regularnie. Głowica 12×12 mm zapewnia możliwość wykonywania procedur w szybki i wygodny sposób na każdym obszarze ciała bez względu na jego wielkość.

Charakterystyczne cechy laserów diodowych to:

  • Szeroki zakres długości i mocy promieniowania
  • Wysoki poziom wydajności
  • Możliwość bezpośredniej modulacji promieniowania
  • Niskie napięcie zasilania
  • Chłodzenie głowicy – 0-4C.

Funkcje lasera diodowego: we współczesnej kosmetologii największą popularnością w salonach kosmetycznych cieszy się laser diodowy, który bezpiecznie i bezboleśnie usuwa niechciane owłosienie z każdej partii ciała.
laser diodowy

Zastosowania lasera diodowego w kosmetologii

Laser diodowy w kosmetologii służy do rozwiązywania problemów z owłosieniem. Zasada jego działania polega na absorpcji wiązki laserowej przez pigment włosów, wewnątrz rdzenia, którego energia świetlna jest przekształcana w ciepło i niszczy mieszek, który znajduje się w fazie wzrostu. Fale, penetrując na głębokość 2-3 mm od powierzchni skóry, wpływają tylko na cebulkę (korzeń włosa) i nie wpływają na pozostałe komórki naskórka.

Należy również pamiętać, że pomimo logicznej i wysoce skutecznej zasady działania, nawet w kosmetologii, wymagane są powtarzane sesje. Istnieje kilka faz wzrostu włosów, a kosmetolodzy zauważyli, że taki efekt laserowy nie daje rezultatów w pewnych fazach. Urządzenie do depilacji laserowej usuwa owłosienie z: twarzy, pach, bikini, rąk, nóg. Wysokiej, jakości system chłodzenia (chłodziwo, powietrze, półprzewodnik) zapewnia komfortowy przebieg procedury depilacji laserem diodowym.

Dla kogo przeznaczona jest procedura depilacji lasem diodowym?

Depilacja laserem diodowym może być jedynym rozwiązaniem do zwalczania nadmiaru włosów, jeśli klasyczne metody usuwania włosów po prostu nie mają zastosowania ze względu na indywidualne cechy konkretnego pacjenta. Na przykład, jeśli:

  • Włosy rosną szybko i obficie.
  • Procedury depilacji (bio-depilacja) powodują ból lub podrażnienie skóry
  • Występuje dużo wrastających włosów
  • Po depilacji pojawia się efekt tzw. niebieskiej brody
  • Występowanie zapalenia mieszków włosowych.

Zalety nowej technologii laserowego usuwania włosów

Depilacja laserowa od dawna jest jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z nadmiernym owłosieniem. Istotą procedury jest wpływ wiązki laserowej na pigment zawarty we włosach. W wyniku depilacji laserowej układ rozrodczy włosów ulega zniszczeniu, uniemożliwiając dalszy wzrost włosów. Depilacja laserem diodowym jest bezbolesna tolerowana nawet przez pacjentów o najbardziej wrażliwej skórze. Zastosowanie żelu, szeroka gama wiązek laserowych i bogate doświadczenie ekspertów w salonach kosmetologicznych sprawiają, że procedura jest jak najbardziej komfortowa.

Jak wyglądają zabiegi laserowej depilacji nowej generacji – laser diodowy?

Osobliwością tej procedury jest to, że wykonuje się ją na ogolonej skórze. Podczas zabiegu na skórę nakładany jest żel, do którego dobierane są specjalne dysze, indywidualnie dla różnych obszarów depilowanych stref. Moc, prędkość i inne ustawienia lasera są wybierane indywidualnie na podstawie fototypu skóry i rodzaju włosów pacjenta, a także jego odczuć podczas zabiegu. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości depilowanego o obszaru. Górna warga może zająć około 5 minut, pachy – 15 minut, nogi – od 30 do 50 minut.

Usuwanie włosów laserem diodowym wymaga kilku zabiegów w odstępie jednego miesiąca, ponieważ podczas zabiegu usuwane są tylko włosy, które są w fazie aktywnego wzrostu. W zależności od obszaru ciała w tej fazie występuje większy lub mniejszy procent włosów. Włosy, które były w fazie tzw. snu w czasie pierwszej sesji, zostaną usunięte podczas drugiej i trzeciej procedury.

Liczba sesji zależy od obszaru depilacji,  grubości i koloru włosów, fototypu skóry i specyficznych potrzeb każdego pacjenta. Po pierwszej procedurze można zauważyć zmianę struktury włosów i ich powolny wzrost. Z reguły maksymalna ilość włosów jest usuwana w ciągu 3-4 sesji. Przebieg procedur pozwoli praktycznie zatrzymać wzrost włosów, w przyszłości wystarczy przeprowadzić procedurę wsparcia raz lub dwa razy w roku.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji przed i po zabiegu:

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów depilacji laserowej, również wykorzystując laser diodowy zaleca się nie opalać skóry, aby wyeliminować ryzyko pigmentacji. Należy pamiętać, aby wychodząc na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi użyć kremu z wysokim SPF. Przed procedurą depilacji laserem diodowym nie można stosować metod usuwania włosów, które uszkadzają mieszek włosowy (pęseta, wosk, cukier itp.), ponieważ zmniejsza to skuteczność procedur. Po depilacji skóra potrzebuje okresu regeneracji, więc należy powstrzymać się od głębokiego złuszczania skóry twarzy, (jeśli zabieg miał miejsce na twarzy).

Co najmniej 20% mieszków włosowych jest niszczonych. Dzięki dalszym zabiegom rezultat zostaje zachowany, a każdy nowy zabieg depilacji laserowej niszczy, co najmniej 15-20% mieszków włosowych. Procedura usuwania włosów jest powtarzana aż do całkowitego ustania wzrostu włosów. Liczba niezbędnych procedur i odstępy między nimi zależą od struktury włosów pacjenta.

Różne części ciała mogą wymagać różnej liczby powtórzeń procedur, jednak średnio procedura waha się od 5 do 8 sesji dla kobiet i od 6 do 10 dla mężczyzn z przerwą 1-2 miesięcy. Osiągnięty wynik utrzymuje się przez długi czas, ale mieszki włosowe mają tendencję do regeneracji, okres zwykle waha się od 1 do 8 lat. Okres regeneracji pęcherzyka zależy wyłącznie od indywidualnych cech osoby (przede wszystkim hormonów).

Skutki uboczne i komplikacje

Do prawdopodobnych działań niepożądanych należą obrzęk, zaczerwienienie skóry, umiarkowany ból. Z czasem objawy te stopniowo zanikają, nie wymagając specjalnego leczenia. Jeśli skutki uboczne tego rodzaju przeszkadzają, zaleca się wykorzystanie środków na oparzenia słoneczne, maści do regeneracji skóry, chłodne okłady. (Aktualna oferta laserów diodowych znajduje się tutaj: https://medikapoland.pl/pl/18-lasery-diodowe-kombajny)