Zmarszczki nosowo wargowe, inaczej nazywane bruzdami, to trwałe zmiany w strukturze skóry. Niestety, powodują one kompleksy, a także drastyczne obniżenie samooceny. Zwykle zauważyć je możemy już w wieku 20 lat. W czasach, kiedy wygląd odgrywa bardzo ważną rolę, taki defekt stanowi nie mały problem. Z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna, która ma kilka sposobów, na poradzenie sobie z uporczywym problemem bruzd nosowo wargowych.

Dlaczego powstają zmarszczki nosowo wargowe?

Główną przyczyną nie jest wcale mimika twarzy, ani inne procesy z nią związane. Za powstawanie zmarszczek nosowo wargowych odpowiada utrata kolagenu. To on definiuje sprężystość, jędrność i gładkość skóry. Wraz z upływem czasu, zanika również własna produkcja kwasu hialuronowego, w medycynie estetycznej stosowanego jako jeden z najlepszych wypełniaczy. Kwas ten odpowiada za wiązanie wody i odpowiednie nawilżanie skóry. Jednak upływ czasu, powoduje powolne zanikanie tych dwóch substancji. Zauważyć wtedy możemy oprócz bruzd, także zmianę owalu twarzy i wyraźne zwiotczenie. Można te procesy spowolnić, stosując kremy i maseczki. Jednak nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Rozwiązaniem, znowu staje się niezawodna medycyna estetyczna.

Wypełnianie kwasem hialuronowym

Znajduje się on w naszej skórze, jednak z wiekiem jest go coraz mniej. Obecnie stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów, na pozbycie się bruzd nosowo wargowych. Jest on wstanie poradzić sobie, nawet z najgłębszymi zmianami strukturalnymi skóry. Przebieg zabiegu nie jest skomplikowany. Pamiętajmy, aby pierw skonsultować się z lekarzem. Pomoże on dobrać ilość preparatu, a także stwierdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania. Specjalista zaznacza miejsca, w obrębie bruzd nosowo wargowych, do których zaaplikuje preparat. Może użyć do tego cienkiej igły lub kaniuli.

Zabieg ze względu na moment wkłucia, a także rozpieranie po wprowadzeniu kwasu, może powodować dyskomfort. Z tego powodu przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Służy do tego maść chłodząca. Po podaniu kwasu hialuronowego, specjalista rozmasowuje go w skórze pacjenta. Warto wiedzieć, że kwas ten będzie wchłaniał wodę, co spotęguje efekty zabiegu. Jak każda ingerencja w strukturę skóry, może powodować niewielkie efekty uboczne. Zwykle są to siniaki, opuchlizna lub delikatne krwawienie. Efekty zabiegu nie są dożywotnie. Kwas hialuronowy w przeciągu 2 miesięcy może zostać całkowicie wchłonięty przez skórę, dlatego konieczne będzie jego powtórzenie. Stopień przyswojenia, zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Lipolifting

To zabieg bez użycia sztucznych wypełniaczy. Zamiast nich, stosuje się własny tłuszcz. Lekarz uzgadnia z pacjentem miejsce, z którego zostanie odessany. Następnie jest on oczyszczany i aplikowany w okolice zmarszczek nosowo wargowych. Czas trwania zaczyna się od 1 godziny, ale może przeciągnąć do nawet 3 godzin. Jak to bywa w przypadku iniekcji, przeprowadza się ją w miejscowym znieczuleniu. Niewątpliwym atutem jest to, że tłuszcz wchłania się dość wolno, co za tym idzie efekty zabiegu będą widoczne o wiele dłużej. Mankamentem natomiast, może być obrzęk, który może trwać nawet przez tydzień po zabiegu. Zabieg, ze względu na wykorzystanie tłuszczu pacjenta, jest całkowicie bezpieczny.

Laser

To sposób na likwidowanie zmian w strukturze skóry. Powoduje on uszkodzenia, pobudzające do regeneracji. Stymuluje także produkcję kolagenu, a także poprawia napięcie i sprężystość skóry. Przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, zabieg laserowy może trwać nawet 4 godziny. Jednak przy głębokich zmarszczkach nosowo wargowych, jedna sesja może nie okazać się wystarczająca. Koszt jest dość wysoki, oscyluje w granicach 1000 zł.

Nici liftingujące

Jeden z bardziej skutecznych sposobów, w walce z bruzdami nosowo wargowymi. Nici są bezbarwne i elastyczne. Wprowadza się je tuż pod skórę, a następnie naciąga. Będą spełniały one rolę stelażu, dla zwiotczałej skóry. Są wstanie naciągnąć nawet głębokie uszkodzenia skóry. Niewątpliwym plusem jest ich trwałość, bowiem efekty zabiegu widać nawet do 3 lat. Dają natychmiastowe rezultaty, przy czym są niewyczuwalne i bezpieczne. Po kilkunastominutowym zabiegu, mogą pojawić się delikatne krwiaki, jednak zwykle ustępują w przeciągu 5 dni.