Zabieg HIFU – nazywany „liftingiem bez skalpela” to zabieg, który rozciąga skórę oraz zmniejsza jej wiotkość w sposób bezinwazyjny oraz bez radykalnej przemiany konturów twarzy. Zabieg HIFU stosuje skupione fale ultradźwiękowe o dużej częstotliwości. Czym tak faktycznie jest zabieg HIFU oraz czy warto się na niego zdecydować?

HIFU funkcjonuje liftingująco na skórę twarzy, podnosząc policzki oraz dodając im sprężystości oraz smukłości. Może on być także wykorzystywany na pozostałe części ciała np. brzuch lub ramiona. Dzięki temu, iż zabieg działa pod skórą, chociaż jest nieprzyjemny, nie zostawia żadnych śladów na skórze, dlatego właśnie cieszy się taką popularnością. Sam fakt, iż nie widać pęknięć skóry, nie leje się krew, lub nie powstają strupy, nie znaczy, iż zabieg został wykonany dobrze oraz w całości bezpiecznie. Na efekt zabiegu składa się mnóstwo elementów, takich jak dokładnie zbadany pacjent, solidny, sprawdzony sprzęt i wykonujący zabieg profesjonalista. HIFU to fala dźwiękowa o wysokiej częstotliwości, kierująca ruch komórek w tkankach. Fala ma mały zakres oraz może kumulować się na rozmaitej głębokości tkanki – w medycynie estetycznej wykorzystywane są trzy głębokości – 1.5, 3.0 oraz 4.5 mm. Skupiona smuga ultradźwięków sięgając opisanej głębokości wywołuje ruch oraz pocieranie komórek wytwarzające ciepło, co w rezultacie doprowadza do miniaturowych oparzeń wewnątrz tkanki – mają one wielkość od 0.5 do 1 mm. Warstwa skóry jest nienaruszona, za to pod spodem zachodzą ostre mechanizmy regeneracji oraz odbudowy pobudzane poprzez zniszczenia.

Jak działa technika zabiegu HIFU

W HIFU ważne są ultradźwięki. Są to jednakże inne ultradźwięki aniżeli owe stosowane w kosmetycznych zabiegach kawitacji (małe częstotliwości oraz skupienia) lub sonoforezy (duże częstotliwości). W HIFU zadaniem fali ultradźwiękowej jest wykonać drżenia. Gdy fala ma właściwe nasilenie oraz ogromną częstotliwość, a ponadto jest skupiona, wywołuje w tkance pocieranie, natomiast w jego rezultacie przegrzanie bądź kontrolowane oparzenie. W tenże sposób dochodzi do aktywacji regeneracji tkanek. Największą korzyścią HIFU jest to, iż działa głęboko w skórze właściwej bądź jeszcze głębiej, bez przerywania ciągłości naskórka oraz nie wywołując tym samym powierzchownych poparzeń, ponieważ siła kumuluje się punktowo. To znaczy, iż po ukończeniu zabiegu na skórze nie pozostaje żaden ślad. HIFU jest techniką pewną, jaką można wykorzystywać też u osób z rozrusznikiem serca, implantami oraz protezami, więc w okolicznościach wyłączających pozostałe techniki. Lecz jest to technika inwazyjna oraz jak każda owego rodzaju metoda, jest bezpieczna gdy jest poprawnie wykorzystywana.

HIFU – wskazania

Z zabiegu HIFU skorzystać mogą wszyscy, którzy nie są usatysfakcjonowani sprężystością własnej skóry i w wypadku pojawienia się głównych oznak starzenia. Wskazaniami do zabiegu z zastosowaniem ultradźwięków są też: obniżenie prawdopodobieństwa utraty sprężystości skóry podczas odchudzania, sprężystość skóry po odbytej ciąży bądź po gwałtownej utracie wagi ciała, lifting twarzy oraz dekoltu, też delikatna skóra na udach, piersiach lub pośladkach. Należałoby także nadmienić, iż ultradźwięki korzystnie oddziałują na obniżkę rozszerzonych porów i wyostrzają rysy twarzy.

System kuracji

Procedura zawsze jest poprzedzona wywiadem m.in. na temat wymagań pacjentki. Profesjonalista powiadomi o potencjalnych konsekwencjach planowanej kuracji. Wszystkie ustalenia zostaną uwzględnione w formule Zgody na zabieg. Zachęca się do wcześniejszego wydrukowania dokumentu, dokładnego zaznajomienia się z nim, i potem podpisania go na każdej stronie. Dokładnie przed procedurą, przeprowadzający zabieg określa jego obszar i głębokość, na jakiej ma być on zrobiony. Konwertory o rozmaitej głębokości przykładane są do modyfikowanego miejsca. Pojedyncze uwolnienie energii zauważalne jest, jako łagodne cięcie oraz rozchodzenie się ciepła. Przeciętny okres wykonywania zabiegu waha się między 30 minut, i 2 godziny. Natychmiast po ukończeniu zabiegu pacjentka może mieć małego stopnia rumień skóry utrzymujący się poprzez blisko 30 minut. Dokładnie po zabiegu można powrócić do normalnych zajęć.

Efektywność techniki HIFU

Skuteczność techniki HIFU jest niezwykle duża. Znaczną poprawę jakości skóry zauważa się bezpośrednio po zabiegu, jaki trwa przeważnie blisko 30 minut. Jednak najdoskonalsze efekty uzyskuje się w przeciągu paru miesięcy (przeważnie po 90 dniach, gdy nastąpi ukończenie mechanizmu odbudowy oraz tworzenia kolejnego kolagenu). Trzeba zaznaczyć, iż zabiegi wsparte na technologii HIFU są w większości wypadków jednorazowe. Wielu fachowców pokazuje, iż lifting HIFU może z przeznaczeniem stanowić zastępcze wyjście dla pozostałych zabiegów z obszaru medycyny estetycznej.

Bezpieczeństwo zabiegu HIFU

Podstawą efektywności HIFU jest wykorzystanie wystarczająco dużych parametrów. Urządzenie musi funkcjonować mocno, nie tyle ogrzewając tkankę co wręcz ją paląc, inaczej nie działa. Poza tym przekazywane ultradźwięki muszą koncentrować się niezwykle dokładnie na danej głębokości. Jedynie doskonałej klasy sprzęt zapewnia ciągłość energii oraz dokładność gromadzona każdego impulsu. W innym wypadku, urządzenie zadziała za lekko, zabieg jest przeprowadzany niedostatecznie, więc nie da on pożądanych efektów. Gorzej gdy urządzenie działa silnie, lecz nieprecyzyjnie, np. jest nieodpowiednio skalibrowane, więc nie można odpowiednio założyć jego głębokości oraz skuteczności działania.

Rezultaty po zabiegu

Nie można spodziewać się niesamowitej zmiany od razu po zabiegu. Żeby zobaczyć najlepsze rezultaty, należy uzbroić się w wytrwałość. Pojawiają się parę tygodni po zabiegu, kiedy skóra właściwa, umieszczona głęboko, zapoczątkuje odnowę, natomiast kolejne, rozciągliwe włókna kolagenowe wywołają napięcie całkowitej przestrzeni, na jakiej przeprowadzany był zabieg. Wiele kobiet zauważa zmiany regularnie, lecz właśnie po dwóch tygodniach, zauważyć można korzystne zmiany: skóra stała się niezwykle jędrna na owalu oraz na szyi, natomiast poza tymże bardziej gęsta. W większości przypadków pory są także już mniej zauważalne. Jednakże najodpowiedniejszą rekompensatą za wytrwałość jest prawdopodobnie długo utrzymujący się rezultat kilkanaście miesięcy, a chociażby 2 lata.

Czy technikę Hifu można wykorzystywać na całe ciało?

Tak, technika ta wpływa na każdą część ciała pacjenta, jednakże we współzależności od części trzeba wykorzystać właściwą głowicę. W ofercie wielu gabinetów znajduje się urządzenie ze specjalistyczną głowicą, dedykowaną do ciała. Zabieg narzędziami do liftingu jest bezbolesny, więc w okresie jednej sesji można wykorzystać technikę wszechstronnie.

Jak długo trwa zabieg HIFU?

We współzależności od obszaru ciała, jaki jest poddawany zabiegowi HIFU, trwa on od 30 minut do 2 godzin. Doskonałe rezultaty można otrzymać natychmiast po pierwszym zabiegu. Należałoby pamiętać, aby następne zabiegi HIFU zrobić po 8-12 miesiącach po zakończeniu pierwszego.

Zabieg HIFU, a efekty uboczne

Wprost po zabiegu HIFU można powrócić do robienia normalnych prac. Nieraz może nastąpić łagodny obrzęk bądź zaczerwienienie. Jednym spośród nietypowych efektów ubocznych zabiegu HIFU jest poczucie mrowienia lub nadwrażliwość na dotyk, jakie mogą się utrzymywać poprzez kilkanaście dni. W wyjątkowych wypadkach może nastąpić zasinienie, jakie winno ustąpić w przeciągu paru dni.

Czy po Hifu niezbędna jest rekonwalescencja?

Nie, po zabiegu techniką pacjent może w trybie błyskawicznym wrócić do normalnych zajęć. Jedyny ból który może pojawić się zaraz po zabiegu to zaczerwienie skóry, utrzymujące się do 30 minut po zabiegu. W skrajnych wypadkach rumień może utrzymywać się do paru godzin.

Zabieg HIFU zapobiega siłom grawitacji, obniża rosnące z wiekiem nawisy skórne oraz oklapnięcia. Podstawowe rezultaty zabiegu przeprowadzanego na okolicę twarzy to lifting – podniesienie skóry oraz wzmocnienie jej naciągnięcia na obszarach, jakie znacznie oddziałują na kształt twarzy oraz wygląd szyi, takich jak: okolica oka, policzki, linia szczęki lub podbródek. Jednym spośród niezwykle powszechnych obszarów, na jakich robi się zabieg HIFU jest przestrzeń oka – widoczne podniesienie górnych powiek (lifting powiek), wywołuje, iż spojrzenie staje się niezwykle otwarte, a osoba nabiera świeżego, młodszego charakteru oraz wyglądu.