Potrzeba poprawiania urody towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Czasem zabiegi estetyczne miały tylko podkreślić naturalne warunki, innym razem miały wydźwięk religijny lub symboliczny. Do poprawy urody stosowano barwniki organiczne a mistrzowie techniki, najczęściej niewolnicy podnosili swój status w domostwie. Poprawa urody nie dotyczyła tylko twarzy lecz często całego ciała, które malowano farbami, by z czasem przejść do efektu tatuażu, z którego współcześnie wywodzi się również makijaż permanentny.

Od tatuażu do makijażu permanentnego

O efektach tatuażu można przeczytać już w Biblii, a tekst odnosi się do okresu znacznie wcześniejszego, bowiem w swojej treści zakazuje jego stosowania jako zwyczaju pogańskiego. W historii literatury znane są opowieści o tatuażach stosowanych przez plemiona Brytanii, które barwiły trwale swoje ciało kolorem indygo. W starożytnym Rzymie tatuowano skazańców a u Traków dzieci elity, tatuowali się Wikingowie. W chrześcijańskiej Europie tatuaż należał do subkultury więziennej, potem stał się znakiem rozpoznawczym gangów, by na końcu przeobrazić się na tyle, że stał się ozdobną grafiką na ciele popularną również wśród kobiet. Dzisiaj nikogo nie dziwi już motylek czy serce wytatuowane na damskim dekolcie czy łydce, a to tylko najdelikatniejsze przykłady.

Co to jest mikropigmentacja

Mikropigmentacja, czyli popularny zabieg makijażu permanentnego to trwały zabieg estetyczny, do wykonania którego niezbędny jest specjalny aparat do makijażu permanentnego. Zabieg ten, zbliżony do techniki tatuażu, polega na wprowadzenie pod powierzchowne warstwy skóry odpowiednio dobranych kolorystycznie i kompozycyjnie barwników. Mikropigmentację stosuje się zarówno w zabiegach pigmentacji medycznej jak i w zabiegach natury estetycznej, czyli makijażu permanentnego, ale też w zabiegach mających na celu choćby ukrycie miejsc wypadania włosów u mężczyzn i u kobiet.

Dla kogo makijaż permanentny? 

Makijaż permanentny może służyć do tuszowania niedoskonałości twarzy lub podkreślenia jej najlepszych cech. Technika ta wykorzystywana jest do :

  • korekty kształtu ust
  • optycznego powiększenia ust
  • nadania im barwy intensywniejszej niż naturalna czerwień warg
  • delikatnego podkreślenia barwy ust lub wprowadzenia koloru bardziej wyrazistego
  • podkreślenia konturu oczu
  • skorygowania kształtu oczu
  • nadania spojrzeniu wyrazistości poprzez wykonanie delikatnej kreseczki na powiekach u nasady rzęs
  • korekty niesymetrycznych, opadających, za cienkich lub przerzedzonych brwi
  • maskowania defektów naskórka poprzez niwelowanie plamek pigmentacyjnych, blizn czy poparzeń
  • maskowania wypadania włosów na skórze głowy u kobiet i mężczyzn

Urządzenie do makijażu permanentnego wykona zabieg szybko i prawie bezboleśnie. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich kobiet niezadowolonych ze swojego wyglądu, które nie chcą jednak zdecydować się na zabieg  medycyny estetycznej czy po prostu bardziej inwazyjny. To również świetny wybór dla zapracowanych mam czy wszystkich kobiet uskarżających się na ciągły brak czasu, dla których każda minuta porannych przygotowań do wyjścia z domu jest na wagę złota. Makijaż permanentny to sposób na podkreślenie urody u kobiet uprawiających sport i to nie tylko wodny, chociaż tu szczególnie jest on praktyczny, ale sprawdzi się w przypadku każdej aktywności fizycznej. Sprawdza się wspaniale podczas wakacji czy w trakcie pobytu w szpitalu. Duża grupa kobiet jest uczulona na składniki tuszu do rzęs, makijaż permanentny rozwiązuje ten problem, pod warunkiem całkowitego bezpieczeństwa danego preparatu.

Przebieg zabiegu

Makijaż permanentny przeprowadza się w kilku etapach stosując specjalne urządzenie do makijażu permanentnego oraz najlepiej organiczne, pochodzenia naturalnego, pigmenty. Dobór pigmentów jest tutaj kluczowy, ponieważ z założenia nie powinien on różnić się od naturalnej barwy ust czy skóry. Pigment nie może alergizować, dlatego przed właściwym zabiegiem zawsze należy wykonać próbę alergenną. Proces korekty brwi jest w pełni bezbolesny, jednak w przypadku ust czy powiek, mocno unerwionych, stosuje się specjalistyczny krem znieczulający.

Zabieg zwykle wykonuje lingeristka lub profesjonalna kosmetyczka z uprawnieniami. Po zabiegu na twarz nakłada się kompresy mające na celu ustabilizować wywołany zabiegiem stres. Jednak na tym zabieg się nie kończy. Po ok. dwóch tygodniach należy powrócić do kosmetyczki w celu uzupełnienia ewentualnych niedoskonałości, korekty wcześniej pracy. Następnie mniej więcej raz w roku należy uzupełniać barwnik ulegający złuszczeniu i naturalnemu rozkładowi. Efekt zabiegu w taki sposób pielęgnowany powinien utrzymać się przez okres do 5 lat.

Makijaż permanentny – urządzenie

Na rynku wyposażenia gabinetów kosmetycznych dostępnych jest szereg profesjonalnych urządzeń do precyzyjnego wykonania makijażu permanentnego. Najważniejszym elementem tych urządzeń jest mikroprocesor zapewniający precyzyjne operowanie igłą z jednakową częstotliwością dla każdego ruchu. Dzięki temu pod skórę dostaje się cały czas taka sama ilość pigmentu tworząc barwną linię o identycznym natężeniu koloru. Profesjonalna maszyna do wykonywania makijażu permanentnego musi posiadać naprawdę dużą moc. Wysoka częstotliwość nakłuć w jednym stałym rytmie minimalizuje a nawet wyklucza powstawanie drobnych urazów i krwawienia naskórka. Po zakończeniu zabiegu, w jego efekcie, powstaje idealnie równa, nieszarpana linia nakłuć.

Każde z urządzeń powinno być lekkie i ciche, tak by zapewniało komfort zarówno lingeristce jak i pacjentce. Ważnym kryterium wyboru zakupu właściwego aparatu do pigmentacji jest dowolność zastosowania trybu jego pracy: automatycznego, manualnego a nawet trybu mezoterapii igłowej. Tryb automatyczny aparatu pozwala na wybór konkretnej strefy zabiegu, czyli łuku brwiowego, powieki górnej lub dolnej oraz warg. Dzięki temu urządzenie samodzielnie dostosowuje swoje parametry do określonej strefy zabiegu i podpowiada jaki moduł należy wybrać oraz w jaki sposób przygotować pacjentkę do zabiegu. Urządzenie w trybie manualnym umożliwia osobie wykonującej zabieg na indywidualne dostosowanie parametrów aparatu.

Urządzenia do wykonywania makijażu permanentnego umożliwiają jednocześnie prowadzenie zabiegu mezoterapii mikroigłowej oraz są przystosowane do zabiegów akupunktury. Dzięki wielości funkcji jedno urządzenie można wykorzystywać do kilku różnorodnych zabiegów kosmetycznych.

Przeciwwskazania do zabiegu makijażu permanentnego

Zabieg makijażu permanentnego wykonywany w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym przez kosmetyczkę z uprawnieniami nie stanowi najmniejszego zagrożenia dla pacjentki. Wykonywana zawsze wcześniej próba alergiczna wyklucza również pacjentki, które mogłyby być narażone na reakcję alergiczną. Niemniej zawsze należy zachować ostrożność i przyjrzeć się liście przeciwwskazań do tego rodzaju zabiegów, a są nimi:

  • ciąża, na każdym etapie, cukrzyca, hemofilia, łuszczyca
  • wszelkie choroby zakaźne, w tym żółtaczka oraz AIDS
  • infekcje: bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze
  • trądzik i opryszczka
  • choroby nowotworowe skóry
  • przebyte choroby dotykające gałki ocznej
  • stany zapalne oka oraz powiek
  • niedawno powstałe blizny
  • różnorakie anomalie skórne obecne w miejscach zabiegu
  • przyjmowanie niektórych leków, dlatego zabieg należy skonsultować z lekarzem prowadzącym
  • przyjmowanie leków, które mogłyby kolidować z preparatami do znieczulenia miejscowego
  • alergie na barwniki, preparaty znieczulające
  • skłonność do blizn
  • skłonność powracających stanów zapalnych spojówki
  • skłonności genetyczne do odwarstwienia się siatkówki

Gdzie można wykonać zabieg makijażu permanentnego? 

Decydując się na wykonanie makijażu permanentnego najlepiej jest poszukać gabinetu kosmetycznego, który na stałe ma wpisane te zabiegi w swoją działalność. Takiego, w którym pracownicy mają już doświadczenie w ich wykonywaniu. Zwykle w widocznym miejscu w gabinecie wisi dyplom uprawniający do tego rodzaju zabiegów. Zawsze też warto posłuchać opinii innych osób, które korzystały już z usług danego gabinetu lub wskazanej kosmetyczki.