Na każdym salonie kosmetycznym, ciąży prawny obowiązek zachowania właściwego poziomu higieny oraz czystości w zakładzie kosmetycznym, czy też w innym salonie beauty, bądź też fryzjerskim. Teraz na rynku, znaleźć możemy naprawdę mnóstwo urządzeń, jakie mogą nam naprawdę znacznie ułatwić to zadanie. Jednym z tego typu sprawdzonych urządzeń, jest profesjonalny sterylizator kosmetyczny UV.

Ten właśnie sterylizator kosmetyczny działa w taki sposób, że promienie światła ultrafioletowego, są rozprowadzone na powierzchni narzędzi. Ponadto sterylizator kosmetyczny tego typu, daje możliwość pozostawania drobnoustrojów w miejscach, jakie są osłonięte od światła. Wiele salonów kosmetycznych stosuje się również myjki ultradźwiękowe.W związku z tym powinniśmy wiedzieć, jakie mamy sterylizatory kosmetyczne oraz do tego czym kierować się, jeżeli wybieramy najlepszy sterylizator do naszego gabinetu?

Czym jest sterylizator kosmetyczny?

Sterylizator kosmetyczny, jest urządzeniem, jakie mają wykorzystanie generalnie w każdym profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, salonie urody, czy też salonie fryzjerskim. Generalnie rzecz biorąc, każdy taki właśnie sterylizator, musi znaleźć się tam, gdzie stosowane są narzędzia pracy wielorazowego użytku, a do tego robione są różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne dla klientów. Sterylizatory kosmetyczne, mają za zadanie wyjałowienie wszelkich stosowanych narzędzi i sprzętów. Możemy się spotkać ze sterylizatorami kosmetycznymi różnej pojemności, od pięciu do ponad trzydziestu litrów, a to zależy od modelu oraz celu zastosowania. Należałoby dodać również, że posiadanie takiego urządzenia jest konieczne, ze względy na bezpieczeństwo klientów, jak również normy sanitarne.

Jak działa sterylizator kosmetyczny?

Sterylizator kosmetyczny jest urządzenie, którego przeznaczeniem jest sterylizacja narzędzi oraz urządzeń stosowanych do wykonywania różnych zabiegów. Niezbędne jest pozbycie się wszelkiego rodzaju bakterii oraz zarazków, jakie znajdują się na przykład na pęsetach, czy też nożyczkach. Możemy spotkać się z wieloma różnego rodzaju modelami, jakie stosują do procesu sterylizacji różnego rodzaju metody. Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać się z urządzeniem, jakim jest sterylizator kulkowy, który działa w taki sposób, że szklane kulki, nagrzewają się do ekstremalnej temperatury.

W chwili, kiedy kulki te osiągną wymaganą temperaturę, należy do nich włożyć wszelkie przybory oraz narzędzia, które chcemy poddać sterylizacji. Ogromnym mankamentem tego typu sterylizatora jest to, że nie ma możliwości w całości wyjałowienia wszelkich sprzętów. Zdecydowanie najczęściej spotykamy go pod postacią sanityzatora w zakładach fryzjerskich, gdzie niezbędne jest błyskawiczne odkażenie nożyczek, jak również innych przedmiotów, które przeznaczone są do pracy.Dzięki temu możemy błyskawicznie wysterylizować wszelkie niezbędne narzędzia i dzięki temu błyskawicznie przystąpić do obsługi kolejnych klientów.

Nowoczesne sterylizatory kosmetyczne

W raz z biegiem czasu oraz rozwojem technologii, także sterylizatory, zaczęły w swoim działaniu stosować, jeszcze bardziej udoskonalone rozwiązania. Teraz zdecydowanie najczęściej w gabinetach kosmetycznych, wykorzystywane są specjalnie myjki, których działanie opiera się na działaniu fal ultradźwiękowych. W takim wypadku, przedmioty odkażane są, dzięki zjawisku jakim jest kawitacja, które to powstaje kiedy woda styka się z ultradźwiękami. W rezultacie tego połączenia, tworzą się malutkie pęcherzyki powietrza, jakie wchodzą w struktury narzędzi, perfekcyjnie je dezynfekując oraz czyszcząc.

Kolejnym tego typu urządzenie, jest sterylizator UW, który zastosowanie ma zwłaszcza w innowacyjnych salonach kosmetycznych oraz fryzjerskich. Tego typu sterylizator kosmetyczny działa w taki sposób, że wytwarza promieniowanie ultrafioletowe, jakie znane jest również jako UC-V. Dzięki temu skutecznie usuwane są wszelkie bakterie oraz pozostałe mikroorganizmy. Dodatkowo, ogromną zaletą tego urządzenia jest to, że do całego procesu sterylizacji, nie stosuje ono ani wody, ani innych środków czyszcząco  – dezynfekujących. Każde takie urządzenie jest obecnie bardzo popularne, a co do tego niezwykle skuteczne, dlatego też nie można dziwić się temu, że obecnie wiele salonów kosmetycznych, jak również fryzjerskich, decyduje się na korzystanie ze sterylizatora kosmetycznego UV.

Jaki sterylizator kosmetyczny powinniśmy wybrać do naszego gabinetu?

Jeżeli zastanawiamy się, jaki sterylizator kosmetyczny powinniśmy wybrać, to na samym początku musimy wziąć pod uwagę własne wymagania, co do tego urządzenia. Jeżeli wybieramy urządzenie, to powinno być ono dostosowane do liczny narzędzi, które zamierzamy dezynfekować. Do tego, nie powinniśmy decydować się na najtańsze modele. Owszem, wiele firm je stosuje, ale jeżeli chcemy uchodzić za profesjonalny salon, to musimy odpowiednio zadbać o klienta. Jeżeli inwestujemy większe pieniądze w innowacyjne rozwiązania, to na pewno będzie to miało pozytywne oddziaływanie, klienci chętniej do nas wrócą.