Kombajny kosmetyczne są coraz częściej spotykane w profesjonalnych salonach kosmetycznych, ponieważ zastępują wiele pojedynczych urządzeń do wykonywania zabiegów. Dzięki temu oszczędza się miejsce i pieniądze, a praca kosmetyczki czy kosmetologa staje się bardziej efektywna. Ich fenomen polega głównie na tym, że mając to jedno urządzenie można oferować klientkom i klientom szeroki wybór zaawansowanych zabiegów z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej, a nawet estetycznej. Jakie zabiegi można wykonywać przy użyciu kombajnu kosmetycznego? I czy faktycznie warto zainwestować w tego typu sprzęt?

Analiza budowy skóry

Wizyty w salonie kosmetycznym warto rozpocząć od wywiadu kosmetologa z klientką, w czasie którego zbiera się podstawo informacje o skórze danej osoby, a także o jej oczekiwaniach. Prócz samej rozmowy wskazane jest zbadanie skóry przy pomocy kombajnu pod względem zawartości wody, głębokości zmarszczek mimicznych, ilości melaniny występującej w znamionach skórnych i hemoglobiny  w zmianach naczyniowych. Wszystkie te informacje są wskazówkami dla kosmetologa, który wskaże zabiegi przeznaczone dla typu danej cery tak, aby zagwarantować jak najlepsze efekty.

Ultradźwięki i peeling kawitacyjny

Standardowo na początku większości zabiegów pielęgnacyjnych wykonuje się peeling mający na celu złuszczenie martwych komórek naskórka, oczyszczenie gruczołów łojowych i potowych z zalegających warstw sebum, zanieczyszczeń z powietrza i przygotowanie skóry do jak najlepszego przyjęcia substancji aktywnych podawanych w kolejnych etapach zabiegów. Wykonanie tego wstępnego procesu jest podstawową funkcją kombajnu, a jednocześnie gwarantuje lepsze końcowe efekty, dlatego warto go wykonać dokładnie.

Mezoterapia bezigłowa

Ten zyskujący na popularności zabieg polega na otwieraniu kanałów jonowych komórek w żywych warstwach naskórka i wprowadzaniu do nich substancji aktywnych takich jak kwas hialuronowy, witaminy A, C i E, koenzym Q10, polifenole i antyoksydanty. Zabieg jest bezbolesny, niewykluczający z normalnego trybu życia po wykonaniu, nieinwazyjny, a dający natychmiastowe efekty w postaci odżywienia skóry, wzrostu nawilżenia w najgłębszych warstwach naskórka, pobudzenia miejscowego metabolizmu. Dzięki możliwości ustawienia parametrów na kombajnie kosmetycznym dopasowanych pod daną osobę możliwe jest spersonalizowane wykonanie zabiegu.

Radiofrekwencja

Zabieg z wykorzystaniem fal radiowych, czyli radiofrekwencja, to kolejny zabieg, który może zaoferować kombajn kosmetyczny. Jest on również popularny wśród klientek pragnących ujędrnić swoją skórę, zniwelować zmarszczki, przyspieszyć rozkład komórek tłuszczowych do kwasów tłuszczowych i glicerolu, a także pobudzić komórki skóry właściwej do przebudowy kolagenu. Radiofrekwencja jest zabiegiem przyjemnym w odczuciu, jednak należy zadbać o stałą interakcję między osoba wykonującą zabieg a klientem aby nie doszło do nadmiernego rozgrzania skóry. Miejsca przeznaczone do tego zabiegu to zarówno skóra twarzy, jak i całe ciało – zwłaszcza pośladki, uda, brzuch.

Infuzja tlenowa

Hitem ostatnich lat okazuje się infuzja tlenowa, polegająca na wprowadzaniu tlenu hiperbarycznego przy wykorzystaniu różnicy stężeń tego gazu w urządzeniu a otoczeniem. W przeciwieństwie do zabiegów takich jak radiofrekwencja czy mezoterapia igłowa, infuzja tlenowa jest zabiegiem delikatnym, polecanym przed wielkimi wyjściami w celu odświeżenia skóry i wygładzenia drobnych zmarszczek. Bardzo rzadko występują alergie, więc zabieg należy do bezpieczniejszych. Dotlenienie skóry które następuje w czasie infuzji ma dużo korzyści przy znikomym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych.

Słowa podsumowania

Kombajny kosmetyczne różnią się w zależności od producenta, także w zakresie wykonywanych zabiegów, co decyduje o ich zróżnicowanych cenach. Najczęściej jest to wydatek około 10-25 tysięcy. Biorąc pod uwagę perspektywę kilkuletniej pracy na takim urządzeniu, jego zakup jest jednak bardziej opłacalny i ekonomiczny niż utrzymywanie kilku mniejszych urządzeń w salonie przez taki sam czas.

Posiadając jeden kombajn można oferować całą gamę najpopularniejszych zabiegów takich jak peeling kawitacyjny, mezoterapia bezigłowa, mikrodermabrazja, zabiegi liftingujące i ujędrniające, za czym idzie stosunkowo szybki zwrot kosztów.