Karboksyterapia jest zabiegiem wszechstronnym, gdyż może poprawić wygląd niemalże całego ciała – zmniejszyć rozstępy, zredukować cellulit, a także widoczność zmarszczek i cieni pod oczami. To zabieg, który jest niezwykle skuteczny. Nazwano go największym przełomem w medycynie estetycznej od czasu wynalezienia botoksu. Efekty karboksyterapii często można zauważyć już po odbyciu pierwszego zabiegu. Dzięki niej większość pacjentów może szybko uporać się ze swoimi problemami. Jednocześnie wykonanie takiego zabiegu, w porównaniu z innymi metodami, jest stosunkowo niedrogie.

Na czym polega zabieg karboksyterapii?

Karboksyterapia polega na wstrzyknięciu dwutlenku węgla pod skórę. Natychmiast po wstrzyknięciu gaz rozprowadza się równomiernie w tkankach i rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia odżywienie i dotlenienie komórek oraz stymuluje regenerację tkanek. Aktywuje również czynnik VEGF, odpowiedzialny za wzrost naczyń, dzięki czemu pod skórą produkowane są nowe naczynka. Efektem tego działania jest poprawa mikrokrążenia, co z kolei umożliwia m.in. redukcję cieni pod oczami. Dwutlenek węgla powoduje także niewielkie stany zapalne, które aktywują proces produkcji kolagenu i elastyny oraz sprawiają, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna.

Komórki tłuszczowe również reagują na działanie karboksyterapii – gaz, który zostaje wprowadzony do tkanki tłuszczowej jest częściowo zamieniany na kwas węglowy, co powoduje uszkodzenia błon komórkowych i rozpoczęcia procesu lipolizy, czyli redukcji tłuszczu. Wydalenie go z organizmu – dzięki nowopowstałym naczynkom – przyspiesza ukrwienie tkanek.

Jak wygląda zabieg – karboksyterapia urządzenia

Dwutlenek węgla zostaje wstrzyknięty pod skórę za pomocą cienkiej igły do specjalnego urządzenia, które jednocześnie reguluje temperaturę, ilość i płynność. Podczas zabiegu pacjentowi towarzyszy takie samo uczucie jak podczas zwykłego zastrzyku: mrowienie, po którym następuje delikatny dyskomfort i uczucie „ucisku” pod skórą. Po skończonym zabiegu na ciele pojawiają się cienkie linie i drobne guzki oznaczające miejsca, w których gaz przemieszczał się pod skórą.

Czas trwania procesu zależy od miejsca, które jest mu poddawane. Różne części ciała, wymagają zastosowania różnej ilości gazu. Za sprawą tego zabiegu zmarszczki wokół oczu można zredukować w zaledwie trzy minuty. Wygładzenie rozstępów na udach trwa nieco dłużej – około 15 minut, a usunięcie tłuszczu z brzucha około pół godziny. Jednak w celu uzyskania najlepszych wyników, zabieg trzeba powtórzyć kilka razy. Liczba powtórzeń zależy od nasilenia problemu o efektu jaki pacjent chce osiągnąć. Na przykład cieni pod oczami można pozbyć się już podczas jednej sesji, ale walka z cellulitem lub zwiotczeniem skóry za pomocą karboksyterapii, wymaga zwykle około 8-10 zabiegów.

Efekty uboczne karboksyterapii

Wśród największych zalet karboksyterapii można wymienić brak trwałego uszkodzenia skóry oraz ryzyka pojawienia się reakcji alergicznych. Nie jest też wymagana rekonwalescencja – zaraz po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych zajęć. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu, karboksyterapia również wywołuje skutki uboczne. W miejscu wstrzyknięcia gazu może pojawić się ból i rumień przez zwiększenie ciśnienia podskórnego, a także siniaki lub wybroczyny. W niewielu przypadkach pojawiają się także obrzęki, krwiaki, infekcje lub stany zapalny w miejscu, w którym dokonywano zastrzyku.

Karboksyterapia – urządzenia

Urządzenia wykorzystywane do przeprowadzania zabiegu karboksyterapii podgrzewają wykorzystywany gaz, dzięki czemu ból podczas sesji jest mniej odczuwalny. Urządzenia, które znajdują się w naszym sklepie są zgodne ze wszystkimi wytycznymi oraz w pełni bezpieczne dla zdrowia. Zarówno igła, jak i rurka w sprzęcie są jednorazowe. Niektóre z urządzeń wyposażone są w automatyczny „pistolet”, który umożliwia dostarczanie zastrzyków z określoną częstotliwością i na określonej głębokości. Możliwe jest wtedy także jednoczesne podawanie osocza bogatopłytkowego.