Czym jest karboksyterapia?
Karboksyterapia to terapia skóry z zastosowaniem dwutlenku węgla. Zabieg karboksyterapii można stosować na wiele obszarów ciała. Świetnie radzi sobie ze skórnymi problemami twarzy, brzucha, nóg, jak i pośladków. Jest przełomowym odkryciem w kosmetyce.
Podczas zabiegu pod skórę wprowadzony zostaje dwutlenek węgla. Rozchodzący się w tkankach gaz powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych – przez co komórki ciała są bardziej dotlenione i odżywione, dzięki temu skóra wygląda znacznie lepiej. Powstają wtedy również nowe naczynia krwionośne, a te które były zwężone stają się udrożnione. Karboksyterapia pomaga również przy rozpadzie tłuszczu w komórkach tłuszczowych, które są najbardziej czułe na dwutlenek węgla.
Przebieg zabiegu
Osoby wrażliwe na ból i widok igły niekoniecznie będą zadowolone z przebiegu zabiegu. Karboksyterapia nie jest szczególnie bolesna, jednak czuć wbijaną igłę w skórę i widoczny jest ruch wprowadzonego gazu. Aparat połączony z igłą dodatkowo kontroluje ilość wprowadzanego gazu oraz temperaturę.
Dla kogo zabieg karboksyterapii?
Karboksyterapia jest wykorzystywana w walce z praktycznie każdym problemem skórnym. Największą skuteczność osiąga w pozbywaniu się cellulitu, rozstępów oraz cieni pod oczami. Około 90% osób, które przeszły ten zabieg całkowicie pozbyły się powyżej wymienionych problemów.
Zabieg z wprowadzeniem dwutlenku węgla pomoże również osobom zmagającym się z:
- bliznami potrądzikowymi,
- widocznymi naczynkami na ciele,
- łuszczycą,
- wypadaniem włosów,
- zmarszczkami,
- nadmiarem tkanki tłuszczowej,
- nieujędrniona skóra.
Karboksyterapia może okazać się równie pomocna podczas leczenia owrzodzeń i skurczy nóg. Poprawia krążenie krwi i zmniejsza bóle.
Koszt zabiegu
Cena za jeden zabieg wynosi około 200 zł, jest zależna od wielkości obszaru skóry poddanemu zabiegowi. W niektórych przypadkach jeden zabieg wystarczy, by pozbyć się problemu skórnego, inni jednak muszą skorzystać z kilkunastu sesji, żeby być w pełni zadowolonymi z efektów. Nie można zapomnieć, że efekt karboksyterapii zależy również od trybu życia.
Skutki uboczne i powikłania
Zabieg nie jest inwazyjny i nie pozostawia uszkodzeń, po jego wykonaniu nie trzeba również unikać promieniowania UV. W niektórych przypadkach jednak pojawiają się skutki uboczne. Do najczęstszych należą rumień, w miejscach wprowadzenia dwutlenku węgla, siniaki, obrzęki, krwiaki, wybroczyny oraz stany zapalne.
Pamiętajmy, by wybierać wyłącznie zaufane gabinety kosmetyczne. Niektóre powikłania mogą wynikać z zaniedbań zakładów kosmetycznych, braków certyfikatów i licencji używania sprzętu do karboksyterapii.
Kto nie może mieć wykonanego zabiegu?
Mimo wielu korzyści jakie daje karboksyterapia istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Są to między innymi choroby nerek, serca, płuc, ciąża, przebyty zawał.
Kategorycznie zabrania się również stosowania zabiegu u osób z niedawno przebytym udarem mózgu, epilepsją, cukrzycą, nowotworem, hemofilią, zatorem płucnym i opryszczką.
Odczucia po pierwszych zabiegach
Przeważnie pierwszy zabieg sprawia najwięcej dyskomfortu i bólu. Ból nasila się w zależności od obszaru ciała, na którym jest wykonywany. Najmniej bolesny jest zabieg wykonywany na brzuchu. Od razu po sesji nie należy obciążać organizmu wysiłkiem fizycznym. Jedynie w niektórych przypadkach po konsultacji ze specjalistą dozwolony jest lekki trening fizyczny. W dniu zabiegu powinno wypić się co najmniej 1-2 litrów wody, ponieważ efektem karboksyterapii jest retencja wody.
Jak długo utrzymują się efekty?
W sytuacji, gdy karboksyterapia jest wykorzystywana do usuwania rozstępów lub cellulitu przy odpowiednim wykonaniu zabiegu efekty powinny być trwałe. W innych przypadkach, np. usuwania cieni pod oczami lub blizn efekty karboksyterapii są widoczne od pół roku do dziewięciu miesięcy. Zabiegi te powinno się powtarzać w zalecanych odstępach czasu, by być zadowolonym z efektów.
Karboksyterapia a inne zabiegi
Karboksyterapię często łączy się z innymi zabiegami, ponieważ przynosi to jeszcze lepsze rezultaty. Najczęściej stosuje się ją razem z falami radiowymi, ultradźwiękami, czy drenażem limfatycznym. Z powodzeniem można ją również połączyć z mezoterapią igłową oraz laseroterapią. Warto podjąć decyzję o wykonaniu kilku zabiegów na raz, ponieważ dzięki temu można uzyskać efekty szybciej, skuteczniej i będą one trwalsze. Jednak nie wszystkie zabiegi można wykonać równocześnie, najlepiej skonsultować się ze specjalistą i zaplanować najkorzystniejsze połączenia zabiegów.
Podsumowanie
Karboksyterapia to niezwykłe odkrycie w kosmetyce, jest bardzo skutecznym zabiegiem i ma ogromne spectrum działania. Jedna z najskuteczniejszych terapii pozbywających się cellulitu, rozstępów i cieni pod oczami. Jest bezpieczniejszą alternatywą dla botoksu, rzadko występują po niej powikłania. Efekt utrzymuje się długo i poleca się łączenie tej terapii z innymi zabiegami.
Sprawdzone urządzenia do karboksyterapii znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/16-karboksyterapia-urzadzenia