Coraz chętniej zdobimy swoje ciała tatuażami. Dla większości z nas, mają one pewne symboliczne znaczenie. Niestety, czasami decydujemy się na tatuaż pod wpływem silnych emocji lub po prostu nie przemyślimy wybranego wzoru. Wtedy zamiast zdobić, zaczyna szpecić i przeszkadzać. Na szczęście medycyna estetyczna potrafi poradzić sobie i z takim przypadkiem. Laserowe usuwanie tatuażu, pozwoli pozbyć się niechcianego wzoru ze skóry. 

Czy każdy tatuaż można usunąć?

Laser rozbija barwnik, wtłoczony pod skórę. W przypadku tatuaży czarnych czy granatowych, nie będzie problemu. Występuje tu zasada: im ciemniejszy tatuaż, tym łatwiej się go pozbyć. W przypadku innych kolorów, usuwanie go może się znacznie przedłużyć. Wynika to przede wszystkim, z częstotliwości używanego lasera. Do ciemnych ozdób, lekarz może zastosować nawet 10 herców. Oznacza to, że laser może wykonać 10 strzałów podczas jednej sekundy. Przekłada się na bardzo krótki czas trwania zabiegu. Przy innych kolorach, używana częstotliwość nie przekracza 2 herców, co oznacza, że zabieg wymaga więcej czasu.

Przebieg zabiegu usuwania tatuażu

Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, ponieważ pacjenci mogą odczuwać dyskomfort, a nawet ból. Miejsca przeznaczone do zabiegu smaruje się specjalną maścią znieczulającą. Czas trwania jest uzależniony od wielkości tatuażu, a także od barwników znajdujących się pod skórą. Lekarz, dokładnie milimetr po milimetrze wykonuje strzały laserem, rozbijając barwnik energią cieplną. Głębokość i wielkość tatuażu, ma tu ponadprzeciętne znaczenie. Być może, nie wystarczy jeden zabieg, by całkowicie pozbyć się niechcianego wzoru. Po skończonym procesie usuwania tatuażu, pacjent musi dbać o dane miejsce, smarując je maścią przyspieszającą gojenie.

Jak zadbać o skórę po zabiegu?

Oprócz smarowania specyfikami przyspieszającymi gojenie, należy również skórę regularnie natłuszczać. Dodatkowo, zakazana jest ekspozycja na słońce. Unikanie opalania, obowiązuje przez pół roku. Dzięki temu nie nabawimy się kłopotliwych przebarwień. Jeśli jednak ciężko będzie się do tego stosować, pamiętajmy o kremach z możliwie największym filtrem UV. Przez okres rekonwalescencji należy zrezygnować również z solarium, a także ze stosowania samoopalaczy, czy aktywatorów opalania. Przez określony przez lekarza czas, unikajmy też wzmożonego wysiłku fizycznego. Spływający pot, może podrażnić dane miejsce. Nie powinniśmy poddawać się również masażom, oraz innym zabiegom na ciało. Pamiętajmy również by ograniczyć czas spędzony w kąpieli. Kategorycznie unikajmy basenów i publicznych kąpielisk.

Możliwe powikłania po usuwaniu tatuażu

Jak w przypadku każdego zabiegu, skutki uboczne są wpisane w jego specyfikę. Należy liczyć się z tym, że po pierwszym zabiegu efekty mogą nie spełnić naszych oczekiwań. Być może, konieczna będzie seria zabiegów, by całkowicie pozbyć się barwnika ze skóry. Możliwym efektem ubocznym jest również lekkie odbarwienie się skóry w miejscu usuwania tatuażu. Kolejnym skutkiem ubocznym, może być zmiana tekstury skóry, stanie się ona chropowata, bądź lekko zgrubnie w danym miejscu. W wyjątkowych przypadkach, po tatuażu może pozostać delikatna blizna. Pamiętajmy, że światło lasera może również uaktywnić wirusa opryszczki. Jednak, nowoczesne lasery starają się zapewnić maksymalną jakość, przy minimalnych skutkach ubocznych. Zwykle, występuje delikatne zaczerwienienie i opuchlizna, które ustępują samoczynnie w przeciągu kilku dni.

Ile kosztuje zabieg usuwania tatuażu?

Wszystko zależy oczywiście od wielkości tatuażu. Jednak nie liczmy, że cena zabiegu będzie niska. Okazuje się, że nawet za usunięcie małego wzoru, trzeba będzie sporo zapłacić. W zależności od kliniki, średni przedział cenowy waha się w granicach 500 zł do 2500 zł. Weźmy pod uwagę to, że często konieczne jest przeprowadzenie go kilkakrotnie. Na szczęście niektóre gabinety, oferują zniżki na większy pakiet usług.