Wybór odpowiedniego zabiegu pielęgnacyjnego, a tym samym jego skuteczności, w dużej mierze zależy od prawidłowej oceny skóry klienta. Rodzaj skóry, aktualny stan i potrzeby decydują o wyborze odpowiednich metod leczenia. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest przeprowadzenie wywiadu kosmetycznego, tj. rozmowa oparta na zadawaniu pytań i analizowaniu odpowiedzi udzielonych przez klienta.

Zwykle odbywa się to w dwóch krokach:

  • Ogólne pytania przed zabiegiem, które pozwalają na wykluczenie przeciwwskazań i wykluczenie gorączki lub chorób zakaźnych.
  • Drugi etap pytań następuje po usunięciu makijażu i dokładnym oczyszczeniu skóry. Pytania są łączone z analizą skóry za pomocą lampy powiększającej i dostępnego sprzętu diagnostycznego.

Ocena stanu skóry jest dokonywana na podstawie obserwacji lekarza oraz za pomocą specjalnego sprzętu do analizy skóry.

 

Analiza skóry – sprzęt do badania poziomu nawilżenia

Korneometer

Służy do oceny nawodnienia poprzez pomiar zawartości wody w warstwie rogowej naskórka. Zasada jego działania opiera się na przewodności elektrycznej. Im więcej wody zawiera warstwa, tym lepszy przepływ prądu, co oznacza wyższy stopień nawilżenia skóry.  Służy również do testowania skuteczności różnych maści, kremów i balsamów.

Miernik parowania 

Służy do oceny wilgotności skóry i stanu bariery naskórkowej. Urządzenie jest wyposażone w czujniki do pomiaru wilgotności i temperatury, które umożliwiają analizę transepidermalnej utraty wody (TEWL). Duża ilość pary wodnej uwalnianej ze skóry może wskazywać na słabe nawodnienie lub zły stan bariery naskórkowej. Urządzenie umożliwia także badanie utraty wody po zamknięciu.

D-Squame

Urządzenie zawiera specjalne dyski przykleja się do powierzchni skóry odpowiednim naciskiem.  Po usunięciu urządzenie mierzy liczbę odłączonych łusek rogowych przyklejonych do dysku.

Sprzęt do pomiaru przetłuszczania

Sebumetr

Pozwala ocenić stan nawilżenia skóry i aktywność gruczołów łojowych. Pomiar za pomocą tego urządzenia polega na dociśnięciu sondy uszczelnionej specjalną taśmą samoprzylepną do powierzchni skóry, taśma samoprzylepna pochłania sebum, a kamera mierzy stopień rozmazu fotometrycznie (oceniając przepuszczalność promieniowania przez głowicę). Metoda umożliwia ocenę rodzaju skóry i rozpoznanie łojotoku na twarzy i owłosionej głowie.

Analiza skóry – sprzęt do oceny kolorytu cery

Na koloryt skóry wpływ mają:

  • własny kolor skóry
  • pigmentacja
  • dopływ krwi
  • grubość warstwy zrogowaciałej

Meksametr

Służy do pomiaru koloru skóry. Posiada kamerę, która jest wyposażona w sondę emitującą światło o określonej długości fali. Promieniowanie jest pochłaniane przez pigmenty skórne: melaninę i hemoglobinę. Odbiornik urządzenia mierzy ilość światła odbitego (nie absorbowanego przez chromofory). Im więcej promieniowania jest pochłaniane, tym ciemniejsza jest skóra.  Służy również do pomiaru przebarwień skóry i zmian naczyniowych.

Diaskopia

Metoda badania koloru skóry za pomocą tego urządzenia jest prostsza, ale mniej dokładna. Tutaj stosuje się przezroczystą szklaną szpatułkę, którą dociskamy do powierzchni skóry. Sprawia to, że krew odpływa z tego miejsca i tymczasowo znika, dając prawdziwy obraz koloru skóry. Można także użyć diaskopii do oceny stanu naczyń krwionośnych (kolor czerwony w momencie kompresji wskazuje na uszkodzenie naczyń krwionośnych).

Badanie odczynu skóry

Miernik pH

Urządzenie służy do pomiaru reakcji skóry za pomocą elektrody umieszczonej w szklanej sondzie, która jest nakładana na skórę. Metodę tę stosuje się między innymi w produkcji nowych kosmetyków, które nie powinny zmieniać lekko kwaśnego pH skóry. Badania dokonuje się wówczas, gdy istnieje podejrzenie, że zmiany zapalne na skórze klienta są spowodowane nieprawidłowym pH skóry.

Analiza skóry – sprzęt do pomiaru wrażliwości

Dermograf

Podczas badania dermografem stosuje się plastikową szpatułkę, którą „naciąga się” skórę. W tym momencie tworzą się czerwone ślady, które reprezentują naturalną reakcję organizmu. Długotrwałe zaczerwienienie wskazuje na nadwrażliwość na skórę. Pojawienie się białego koloru w miejscu podrażnienia nie jest reakcją fizjologiczną i może wskazywać na atopowe zapalenie skóry.