Ostatnimi laty medycyna estetyczna oferuje coraz bardziej innowacyjne metody upiększania ciała. Po modzie na kriolipolizę i endermologię popularna stała się karboksyterapia. Na czym polega ten zabieg i dla kogo jest wskazany?

Karboksyterapia – co to jest?

Karboksyterapia to wszechstronny zabieg upiększający, który można stosować na różne części ciała. Doskonale działa na skórę twarzy, nóg, brzucha czy pośladków. To kolejne innowacyjne rozwiązanie stosowane w medycynie estetycznej, które stanowi przełom, jak kiedyś odkrycie botoksu. Zabieg polega na wprowadzeniu w tkankę skórną dwutlenku węgla, dzięki czemu jej komórki zostają dotlenione. To sprawia, że skóra staje się bardziej napięta oraz nabiera zdrowego wyglądu. Karboksyterapia doskonale wyszczupla poszczególne partie ciała, ponieważ komórki tłuszczowe są wrażliwe na działanie dwutlenku węgla. D

 Karboksyterapię – jak przebiega?

Zabieg karboksyterapii jest inwazyjny, ale niezbyt bolesny, dlatego chętnie korzysta z niego coraz więcej pacjentek. Podczas wprowadzania dwutlenku węgla w tkance skórnej uwidaczniają się kanaliki. Gaz wprowadzany jest za pomocą cienkiej igły, dlatego u większości pacjentek występuje lekki dyskomfort. W zależności od obszaru ciała, jeden zabieg trwa od kilku do 60 minut, a skóra może być lekko opuchnięta. Jednak najpóźniej po 2 dniach powraca do zdrowego wyglądu oraz staje się jędrniejsza niż przed zabiegiem. Wraz z wprowadzaniem coraz większej ilości gazu pacjentka może poczuć niewielkie parcie podskórne, podobne do wpompowywania powietrza.

 Karboksyterapia  – dla kogo jest przeznaczona?

Karboksyterapia to wszechstronny zabieg, który likwiduje większość problemów skórnych. Doskonale likwiduje grudki cellulitu, rozstępy (również po ciąży), worki i cienie pod oczami.  Badania wykazały, że skuteczność terapii dwutlenkiem węgla osiągnęła ponad 90% skuteczność. Zabiegi karboksyterapii polecane są również osobom, które:

  • zmagają się z rozszerzonymi naczynkami w dowolnej partii ciała
  • mają liczne blizny potrądzikowe, szpecące blizny po zabiegach chirurgicznych lub wypadkach
  • cierpią na łuszczycę
  • chcą spłycić zmarszczki i poprawić wygląd skóry
  • zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów

Żeby osiągnąć widoczny i trwały efekt za pomocą  karboksyterapii, u większości pacjentek należy przeprowadzić 5 – 10 zabiegów.

 Karboksyterapia  – niepożądane działania

Karboksyterapia najczęściej nie powoduje groźnych powikłań, jednak u niektórych pacjentem przez kilka dni mogą utrzymywać się objawy niepożądanego działania. Należą do nich?

  • lekki ból w okolicach nakłuć skóry
  • obrzęk
  • siniaki lub wybroczyny

Kluczową rolę pełni prawidłowe postępowanie po zabiegu, aby nie doszło do infekcji lub stanu zapalnego. Pacjentka powinna unikać przez kilka dni nakładania makijażu na twarz, aby nie zanieczyszczać ran po nakłuciach. Poza tym powinna unikać kąpieli w basenie oraz opalania na słońcu lub w solarium. Przez 3 dni po zabiegu zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, aby nie doszło do wzrostu ciśnienia w tkankach skórnych, które utrudnia gojenie.

 Karboksyterapia – przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo że karboksyterapia przynosi doskonałe efekty w poprawie wyglądu skóry, to nie każda kobieta może stosować ten zabieg. W tej grupie znajdują osoby po przebytym zawale mięśnia sercowego, chorujące na cukrzycę, zakrzepicę żylną, nadciśnienie tętnicze i trądzik. Również kobiety ciężarne lub karmiące piersią nie mogą skorzystać z tego zabiegu. Karboksyterapia może być niebezpieczna u cierpiących na hemofilię, choroby płuc, opryszczkę, niewydolność nerek oraz zaburzenia krążenia. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych, pacjentka powinna powiedzieć o nich specjaliście podczas wywiadu przed zabiegiem, aby nie doszło do groźnych powikłań.

Karboksyterapia to skuteczny zabieg, który likwiduje mankamenty skórne (w tym cellulit). U zdrowych pacjentek kuracja składająca się z kilku zabiegów najczęściej przynosi trwały efekt, a zlikwidowane zmiany nie powracają. Dlatego jeśli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne, to warto zdecydować się na ten rodzaj kuracji, ze względu na wszechstronność jej zastosowania.