Nie jest tajemnicą, że każdy chce wyglądać atrakcyjnie. Z tego powodu nowoczesne procedury usuwania niechcianych włosów przy użyciu różnych rodzajów laserów są bardzo pożądane. Aby zapewnić ciągły efekt jakościowy, ważne jest, aby każda klinika lub salon kosmetyczny nadążały za postępem na rynku kosmetologii sprzętowej i stosowały najbardziej skuteczne techniki. Jednym z nich jest użycie lasera diodowego do usuwania włosów.

Powody popularności lasera diodowego do depilacji

Po raz pierwszy laserową depilację przeprowadzono w 1996 r. Obecnie istnieją różne urządzenia do długotrwałego usuwania włosów: aleksandryt, dioda, systemy intensywnego światła pulsacyjnego. Spośród wszystkich dostępnych na rynku laserów najbardziej powszechne są systemy diodowe o długości fali 800-810 nm. Promieniowanie lasera diodowego o długim impulsie wnika głębiej w skórę i jest mniej absorbowane przez melaninę w naskórku. Zastosowanie systemu laserowego w depilacji jest prawdziwie rewolucyjną metodą. Procedura ta jest wymagana dla osób cierpiących na problem wrastających włosów i podrażnień spowodowanych użyciem mechanicznego depilatora, wosku lub częstego golenia maszyną.

Laser diodowy do depilacji nowej generacji

Urządzenia do usuwania włosów z diodami są uważane za najbardziej popularne i postępowe w dziedzinie nowoczesnej kosmetologii. Zasadą działania lasera diodowego do usuwania włosów jest generowanie błysków światła o stałej długości fali (808 nm ± 2 nm), penetrujących mieszek włosowy. W nim wiązka laserowa ogrzewa mieszek włosowy i powoduje jego zniszczenie bez uszkodzenia otaczających tkanek. Ta metoda działania urządzeń do depilacji ma wiele zalet:

  • Bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę czas relaksacji termicznej parametry laserowe automatycznie wybierają takie parametry, jak czas trwania impulsu i przerwa między nimi. Oznacza to, że skóra ma czas na ochłodzenie po nałożeniu na nią impulsu podczas tej przerwy. Bezpieczeństwo zapewnia także szafirowa końcówka, która chłodzi skórę podczas rozgrzewania włosów. W przeciwieństwie do innych rodzajów laserów, ten system chłodzenia jest wystarczający do bezpiecznej i wydajnej procedury.
  • Brak odczuwania dyskomfortu przez pacjenta. Dzięki zastosowaniu szafirowej końcówki naskórek nie przegrzewa się, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny nawet przy depilacji dużych powierzchni.
  • Możliwość pracy z dowolnym kolorem skóry. Depilatory diodowe umożliwiają dostosowanie energii impulsu w zależności od koloru skóry pacjenta, wybierając optymalny i bezpieczny tryb działania.
  • Skrócony czas procedury. Procedury wykorzystujące systemy laserowe są wykonywane znacznie szybciej i wydajniej niż inne metody.
  • Wygoda. Lasery diodowe do depilacji mają intuicyjny interfejs i dlatego są tak łatwe w obsłudze, jak to możliwe nawet dla początkujących kosmetologów.

Zasada oddziaływania lasera diodowego na mieszek włosowy

Promieniowanie laserowe jest pochłaniane przez endogenny chromofor melaniny, który jest zawarty głównie w trzonie włosa i jest obecny w małych ilościach w górnej jednej trzeciej nabłonka mieszka włosowego. Kiedy odpowiednie źródło energii takie jak laser jest kierowane na skórę, światło jest absorbowane głównie przez melaninę włosów. Ogrzewa się, przenosi się do otaczającego mieszka. Podobna zasada dotyczy laseroterapii zmian naczyniowych, gdzie wytwarzane ciepło po absorpcji przez hemoglobinę jest przenoszone z krwi do naczyń komórek śródbłonka. Skuteczność i bezpieczeństwo depilacji laserowej zależy od kilku kluczowych parametrów.

  • Długość fali

We wszystkich włosach oprócz siwych jest wystarczająca ilość melaniny w nabłonku mieszkowym i macierzy. Promieniowanie laserowe jest wybiórczo absorbowane przez melaninę i powoduje uszkodzenia termiczne trzonu włosa i mieszka. Zatem idealna długość fali lasera powinna być dobrze absorbowana przez melaninę, ale nie przez otaczające tkanki i przenikać głęboko do skóry właściwej, aby zniszczyć mieszki włosowe leżące na różnych poziomach.

Promieniowanie o długości fali około 700 do 1000 nm jest selektywnie absorbowane przez melaninę, współczynnik absorpcji zmniejsza się wraz ze wzrostem długości fali, a głębokość penetracji wzrasta. Wybór optymalnej długości fali jest kompromisem między głębokością penetracji promieniowania a wydajnością absorpcji melaniny, długość fali lasera diodowego znajduje się mniej więcej w środku tego zakresu. Laser diodowy Medika posiada długość fali 808 nm i jest sprawdzonym urządzeniem do skutecznej i bezpiecznej depilacji różnych obszarów ciała.

  • Czas trwania impulsu

Czas trwania impulsu jest ważnym parametrem dla skutecznego usuwania włosów bez uszkodzenia naskórka. Optymalny czas trwania impulsu powinien być w przybliżeniu równy czasowi relaksacji termicznej mieszka włosowego. Czas relaksacji termicznej definiuje się, jako czas wymagany do schłodzenia do połowy temperatury osiągniętej bezpośrednio po ogrzewaniu. W przypadku ludzkich włosów ta wartość waha się od 10 do 500 ms. Krótsze impulsy nie doprowadzą do wystarczającego ogrzania, zbyt długie impulsy mogą prowadzić do uszkodzenia skóry właściwej. Czas impulsu lasera diodowego Medika wynosi 10ms-500ms i dlatego jest tak chętnie wybierany przez kosmetologów w salonach piękności.

  • Gęstość energii

Badania pokazują, że wyższe wartości gęstości energii dają lepsze wyniki w redukcji włosów, zmniejszając jednocześnie ryzyko działań niepożądanych. W najnowszych modyfikacjach systemów lasera diodowego stosuje się kilka podejść w celu zmniejszenia wymaganej gęstości energii bez zmniejszania skuteczności procedury. Optymalną gęstość energii posiada laser diodowy Medika a mianowicie: 2 – 125 J/cm2.

  • Chłodzenie

Nawet wiązka laserowa o doskonałej specyfice melaniny może uszkodzić skórę wokół mieszków włosowych, ponieważ naskórek zawiera również melaninę. Dlatego ważne jest stosowanie chłodzenia naskórka. Najbardziej efektywne jest aktywne chłodzenie. W kontakcie z zimnym przedmiotem ciepło opuszcza naskórek. Gdy skóra jest aktywnie chłodzona przez 0,2-1 sekundy, tarcze pozostają ciepłe, podczas gdy temperatura naskórka spada. Temperatury poniżej -10 ° C mogą spowodować obrażenia. Szybkie chłodzenie wymaga dobrego kontaktu z powierzchnią chłodzącą. Najskuteczniejszym termicznie przewodzącym laserowo materiałem jest kryształ szafirowy. Laser diodowy Medika posiada bezobsługowe chłodzenie: chłodziwo – powietrze – półprzewodnik, dzięki czemu skóra pacjenta nie jest narażona na poparzenie a zabieg przebiega w komfortowych warunkach.

  • Liczba procedur

Tymczasowe usuwanie włosów laserem diodowym jest osiągane po jednej procedurze, długotrwałe usuwanie włosów wymaga z reguły od 2 do 5 zabiegów. Kosmetolog ustala z pacjentem wymaganą w danym przypadku ilość zabiegów depilacji dla osiągnięcia pożądanego efektu.

Skuteczność depilacji laserowej laserem diodowym

Przeprowadzono badania wśród kobiet i mężczyzn odnośnie skuteczności usuwania owłosienia laserem diodowym. Po wykonaniu zabiegów obserwowano przejściową utratę włosów u 100% pacjentów, u 89% pacjentów obserwowano długotrwałą redukcję owłosienia w przeciągu roku obserwacji po ostatniej procedurze. Nowe włosy wzrosty cieńsze i słabsze niż przed zabiegiem. Badania pokazują, że laser diodowy dużej mocy wywołuje dwa efekty: tymczasową utratę włosów i długotrwałą redukcję włosów. Tymczasowa utrata włosów występuje u wszystkich pacjentów, dla wszystkich kolorów włosów i trwa od 1 do 3 miesięcy.

Istnieje różnica między długotrwałym usuwaniem włosów a całkowitą utratą włosów. Całkowita utrata włosów oznacza, że włosy przestają rosnąć. Zaprzestanie wzrostu może być tymczasowe lub trwałe. Laser diodowy zazwyczaj prowadzi do całkowitej, ale tymczasowej utraty włosów, po której następuje częściowa, ale długotrwała redukcja ilości włosów.

Za pomocą kilku procedur laserem diodowym można uzyskać zarówno tymczasową, jak i trwałą redukcję włosów z minimalną ilością niepożądanych skutków ubocznych. Przy stosowaniu optymalnych wartości czasu trwania impulsu i gęstości energii, w zależności od rodzaju skóry i koloru włosów, procedura jest skuteczna i bezpieczna dla szerokiego zakresu pacjentów.