EMS to nic innego jak bezinwazyjna, niefarmakologiczna metoda wzmacniająca mięśnie, która opiera się na ich elektrostymulacji. Jej działanie jest klinicznie potwierdzone. Elektrostymulacja mięśni stosowana jest często przez sportowców, którzy używają jej jako uzupełnienie treningu. Dzięki działaniu wzmacniającym mięśnie, hamującym spasykę i zapobiegającym zanikowi zalecana jest także pacjentom z zanikami mięśniowymi, na skutek porażeń i niedowładów oraz w wyniku długotrwałego unieruchomienia.

Elektrostymulacje wykorzystuje się również jako metodę rehabilitacji w dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Ponadto elektrostymulacja mięśni znajduje także zastosowanie w medycynie estetycznej, w celu wymodelowania oraz ujędrnienia sylwetki. Zabieg pozwala na lepsze dotlenienie skóry, przyśpiesza produkcje kolagenu i elastyny oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.

Elektrostymulacja mięśni ponadto zmniejsza obwód tkanki tłuszczowej. Zabiegi mogą być stosowane na każdej części ciała, z czego najlepsze efekty uzyskiwane są na brzuchu oraz udach. Elektrostymulacja EMS jest dosyć prostym zabiegiem i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Na odsłoniętą okolicę zabiegową przykładane są zwilżone podkłady, na które mocuje się elektrody. Pacjent może pozostać w pozycji siedzącej lub położyć się. Pozycja zależy przede wszystkim od stymulowanego miejsca. Wyróżniamy elektrostymulacje pośrednią, która pobudza nerw zaopatrujący dany mięsień oraz elektrostymulacje bezpośrednią, działającą od razu w konkretnym mięśniu.

Czy elektrostymulacja pomaga schudnąć?

Elektrostymulacja to skuteczna metoda modelowania sylwetki. Szczególnie polecana jest pacjentom z nadwagą i otyłością, którzy ze względów zdrowotnych muszą ograniczyć aktywność fizyczną. Tego rodzaju terapia nie obciąża stawów. Tkanka tłuszczowa w nadmiarze wpływa negatywnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie.

Elektrostymulacja polega na stymulacji mięśni oraz nerwów przy użyciu impulsów elektrycznych. Pomaga spalić tkankę tłuszczową i rozbudować mięśnie. Rozbudowa mięśni również pomaga szybciej pozbyć się tkanki tłuszczowej. Im większa objętość mięśni tym mniej kalorii odkłada się w postaci tłuszczu.

Elektrostymulator EMS wysyła impulsy elektryczne, które stymulują nerwy motoryczne. Wywoływany jest w ten sposób skurcz danej grupy mięśni. Elektrostymulacja więc wspomaga lub całkowicie zastępuje fizjologiczne pobudzanie mięśni do pracy. Jest to bardzo zbliżony proces do wykonywania ćwiczeń, dzięki czemu nadmierna tkanka tłuszczowa ulega spaleniu.

Efektywność elektrostymulacji zależy przede wszystkim od liczby użytych do zabiegu elektrod. Elektrostymulacji nie należy stosować wyłącznie, jako złoty środek na odchudzanie. Działa ona jednak wspomagająco i warto stosować ją razem z dobrze zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną. Wtedy efekty będą najlepsze. Według badań istnieje związek miedzy stosowaniem EMS a zmniejszaniem objętości tkanki tłuszczowej. Zaś jej efekty na cellulit zbliżone są do profesjonalnego masażu modelującego.

Ile kosztuje zabieg elektrostymulacji?

Ceny zabiegów elektrostymulacji EMS są uzależnione przede wszystkim od lokalizacji. Przykładowo w Szczecinie, pojedynczy zbieg elektrostymulacji kosztuje ok 30 zł, podczas gdy w Poznaniu jest to już 42 zł. W większości miast w Polsce zabieg elektrostymulacji kosztuje między 30 a 40 zł.

Najwyższe ceny możemy znaleźć jednak w Opolu, które osiągają nawet 100 zł. Cena zabiegu elektrostymulacji EMS może być także uzależniona od części ciała, na której wykonywany jest zabieg. Zazwyczaj placówki umożliwiają wykupienie pakietu zabiegów elektrostymulacji. Pakiet taki jest znacznie bardziej ekonomiczny dla portfela konsumenta.

Jaki Elektrostymulator na brzuch?

Elektrostymulacja mięśni brzucha to metoda oparta na wysyłaniu impulsów przez stymulator, które ma na celu pobudzenie nerwów oraz mięśni. Impuls elektryczny w tym wypadku odpowiedzialny jest za skurcz mięśni. Mięśnie nie są w stanie rozróżnić czy pobudzenie zostaje przekazywane przez mózg, czy przez inne źródło.

Dzięki temu możliwa jest odpowiedz mięśni na impuls. Elektrostymulatory w większości są wyposażone w specjalne programy, które pozwalają wykonać efektywny trening mięśni brzucha. W celu osiągnięcia pożądanych efektów konieczne jest systematyczne wykonywanie elektrostymulacji, a dodatkowo zastosowanie odpowiedniej diety bogatej w niezbędne mikro i makro elementy. Ujemny bilans kaloryczny wraz z zabiegami EMS przyśpieszy redukcję tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Treningi EMS wzmacniają oraz rozbudowują dane mięśnie brzucha.

Polecanymi modelami elektrostymulatorów, które pozwalają na efektywny trening mięśni brzucha są: Compex SP 2.0, SP 5.0, SP 6.0 oraz Compex SP 8.0. Model Compex SP 2.0 jest szczególnie polecany osobom początkującym. Posiada on wbudowane programy treningowe, przeciwbólowe, a także masaże.

Co daje trening EMS?

Elektrostymulacja EMS pozwala zaangażować jednocześnie wszystkie najważniejsze grupy mięśni naszego organizmu. Elektrostymulacja zajmuje około 30 minut i ma intensywny wpływ na ciało(tak jak podczas około dwugodzinnego treningu całego ciała).

Trening EMS pozwala maksymalnie i bezpiecznie wykorzystać swój potencjał i zmusić mięśnie do pracy. Przyśpiesza proces adaptacyjny do ćwiczeń fizycznych. Trening EMS powinien być dostosowywany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Niezwykle ważna jest poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz kontrole u dietetyka. Pierwsze efekty pojawiają się zaskakująco szybko. Po około miesiącu treningu personalnego EMS można zauważyć pierwsze efekty. Przede wszystkim skóra będzie bardziej ujędrniona i wymodelowana. Zmniejsza się także ryzyko efektu jojo.

Przeciwwskazania do elektrostymulacji

Wykonując zabieg elektrostymulacji należy indywidualnie rozpatrzyć sytuację zdrowotną pacjenta. Istnieją stany kliniczne w których elektrostymulacja EMS jest niewskazana.

  • choroby układu krążenia,
  • choroba nowotworowa,
  • stany zapalne,
  • epilepsja
  • spastyczne porażenia mięśni,
  • żylaki(w przypadku elektrostymulacji nóg),
  • ciąża,
  • schorzenia skóry w okolicy planowanego zabiegu